Producenci przedstawią wyniki kontroli leków z metforminą

Analizy zleciła Europejska Agencja Leków (fot. Shutterstock/Umpaporn)

Resort zdrowia chciał badań leków z metforminą w kraju. Główny Inspektorat Farmaceutyczny czeka na wyniki europejskie – informuje w poniedziałek „Dziennik Gazeta Prawna”.

Cukrzyca typu I zaczyna się od hybrydowych limfocytów

W poszukiwaniu źródła chorób autoimmunologicznych, jak cukrzyca insulinozależna, badacze z Johns Hopkins University School of Medicine w Baltimore...

zobacz więcej

Gazeta podaje, że po grudniowym wybuchu afery dotyczącej zanieczyszczenia leków na cukrzycę, resort zdrowia wystąpił do Głównego Inspektora Farmaceutycznego o zbadanie preparatów dostępnych na naszym rynku. Ten jednak tego nie zrobił i czeka na wyniki analiz zleconych przez EMA – Europejską Agencję Leków.

GIF tłumaczy w odpowiedzi na pytanie DGP, że „produkty lecznicze kierowane do badania przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny badane są na zgodność z wymaganiami Specyfikacji Jakościowej.”

„Obecność nitrozoamin nie była dotychczas określona w tych wymaganiach, w związku z czym nie były zlecane badania poziomu nitrozoamin w produktach leczniczych” – wyjaśnia i dodaje, że przeprowadzenie badań poszczególnych preparatów Europejska Agencja Leków EMA zleciła ich producentom.

źródło:
Zobacz więcej