RAPORT

Pogarda

Szczyt w Berlinie. Jest porozumienie w sprawie konfliktu w Libii

Uczestnicy konferencji zobowiązali się do przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii (fot. Reuters/POOL)
Uczestnicy konferencji zobowiązali się do przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do Libii (fot. Reuters/POOL)

Najnowsze

Popularne

Szczyt w Berlinie poświęcony wojnie domowej w Libii zakończył się sukcesem – poinformowała Kanclerz Niemiec Angela Merkel. Uczestnicy konferencji zobowiązali się do przestrzegania embarga ONZ na dostawy broni do tego kraju i zaprzestania militarnego wspierania walczących stron.

Erdogan chce wysłać wojsko do Libii

Prezydent Turcji Recep Tayyip Erdogan przybył do Tunezji z niezapowiedzianą wizytą. Wraz z prezydentem tego kraju zapowiedział, że oba kraje...

zobacz więcej

Merkel poinformowała, że nadrzędnym celem szczytu było skłonienie krajów zaangażowanych w wojnę domową w Libii do „mówienia jednym głosem”. – Tylko wówczas walczące strony zrozumiałyby, że nie mają szansy na militarne rozwiązanie konfliktu – wskazała.

– Ten cel został osiągnięty – z satysfakcją ogłosiła szefowa niemieckiego rządu. Wyraziła też zadowolenie, że stanowiska krajów członkowskich UE biorących udział w berlińskim spotkaniu „uległy wyraźnemu zbliżeniu”.

– Przyczyniło się to do sukcesu szczytu – podkreśliła kanclerz, ujawniając również, że dwaj główni adwersarze wojny domowej w Libii - premier popieranego przez ONZ libijskiego rządu jedności narodowej Fajiz Mustafa as-Saradż oraz generał Chalifa Haftar, dowódca Libijskiej Armii Narodowej, nie brali bezpośredniego udziału w konferencji. class="wiecej">#wieszwiecejPolub nas

– Są w Berlinie i byli oddzielnie informowani o przebiegu rozmów – wyjaśniła Merkel. Podsumowując kanclerz oświadczyła, że spotkanie było „ważnym wkładem” na rzecz pokoju w Libii.

Zgodnie z ustaleniami szczytu embargo ONZ na dostawy broni do Libii ma być przestrzegane i monitorowane, a militarne wsparcie dla stron konfliktu wstrzymane, dopóki trwa zawieszenie broni. Uczestnicy konferencji zaapelowali też o rozbrojenie i demobilizację walczących oddziałów.

Rosyjskie psy wojny zdradził telefon. Komu służą w Libii?

Informacje o obecności rosyjskich najemników na froncie libijskiej wojny domowej pojawiały się od 2017 roku. Dopiero jednak teraz są na to niezbite...

zobacz więcej

Deklaracja końcowa szczytu wzywa do przeprowadzenia wymiany jeńców, poszanowania prawa międzynarodowego, praw człowieka i „przejrzystego i sprawiedliwego” podziału zysków z handlu ropą naftową.

Satysfakcję z wyników spotkania wyraziła przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Oprócz kanclerz Merkel w konferencji wzięli udział m.in. prezydenci Rosji Władimir Putin, Turcji Recep Tayyip Erdogan, Francji Emmanuel Macron, premierzy Wielkiej Brytanii Boris Johnson, Włoch Giuseppe Conte oraz sekretarz stanu USA Mike Pompeo.

Sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres podziękował szefowej rządu RFN za wysiłki na rzecz pokojowego rozwiązania konfliktu w Libii. Wezwał też uczestników konfliktu zbrojnego, by nie podejmowali działań, które mogłyby zagrozić pokojowemu rozwiązaniu.

Wyraził jednocześnie zaniepokojenie, że siły generała Haftara blokują porty na kontrolowanych przez siebie terytoriach, przez które odbywa się eksport ropy naftowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej