RAPORT

Tusk kontra Tusk

Turecka agencja: wojsko USA zablokowało rosyjskim żołnierzom dostęp do pola naftowego

Według agencji Anatolia między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka (fot. Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images)
Według agencji Anatolia między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka (fot. Bekir Kasim/Anadolu Agency via Getty Images)

Siły amerykańskie zablokowały rosyjskim żołnierzom drogę do pola naftowego w północnej Syrii – podała w niedzielę turecka agencja informacyjna Anatolia, powołując się na „wiarygodne miejscowe źródła”.

Dwaj arcybiskupi Aleppo prawdopodobnie zginęli jako męczennicy

Dwaj arcybiskupi Aleppo – prawosławny Bulos Jazigi i syryjski Mar Grzegorz Jan Abraham – porwani 22 kwietnia 2013, prawdopodobnie ponieśli w...

zobacz więcej

Według agencji między USA i Rosją trwa spór o pole naftowe Rumejlan w północno-wschodniej muhafazie Al-Hasaka. Amerykańskie siły zablokowały rosyjskiemu patrolowi dostęp do tego pola naftowego w sobotę – twierdzi Anatolia.

Żołnierze USA mieli według relacji Anatolii zwrócić się do rosyjskich wojskowych, by zawrócili do miasta Amuda – pisze turecka agencja.

Anatolia dodaje, że w czwartek Rosjanie próbowali również dostać się w okolice tego pola naftowego. Wtedy drogę do niego zablokowała im kurdyjska milicja YPG.

W październiku minister obrony USA Mark Esper oznajmił, że Stany Zjednoczone chcą być pewne, że Państwo Islamskie (IS) nie uzyska dostępu do pól naftowych w Syrii i dlatego Pentagon rozważa rozlokowanie w ich pobliżu amerykańskich żołnierzy i pojazdów opancerzonych.

Później Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka podało, że amerykański konwój kilkunastu pojazdów opancerzonych jechał na południe od północno-wschodniego miasta Kamiszli, prawdopodobnie kierując się do bogatego w ropę obszaru Dajr az-Zaur.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej