W Brzeszczach upamiętniono ofiary Marszu Śmierci sprzed 75 lat

Uroczystości odbyły się w Brzeszczach na cmentarzu komunalnym (fot. Twoje Info)

75 lat temu w dniach 17–21 stycznia główną drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. Wielu z nich zginęło z wycieńczenia bądź kul SS-manów. Uroczystości upamiętniające te tragiczne wydarzenia odbyły się na miejscowym cmentarzu komunalnym. Właśnie tu znajduje się pierwsza zbiorowa mogiła ofiar niemieckiej agresji. Informację o jej przebiegu oraz zdjęcie otrzymaliśmy na platformę Twoje Info.

Berek Joselewicz stał się symbolem zaangażowania Żydów w walce o niepodległość Polski #PolskaToWiecej

Twórcy spektaklu "Berek" postanowili pokazać panoramę zbrojnej walki Żydów o wolność Polski na przestrzeni wieków. Głównym bohaterem sztuki...

zobacz więcej

W uroczystościach upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci udział wzięli przedstawiciele władz wojewódzkich i samorządowych z Małopolski. Hołd ofiarom niemieckich zbrodni złożyli m.in. Zbigniew Starzec, wicewojewoda Małopolski, Michael Groß, konsul generalny Niemiec i Vasyl Mykhailiuk, wicekonsul generalny Ukrainy. Na miejscu byli obecni także przedstawiciele Instytutu Pamięci Narodowej i Israel Guide to Poland Association.

Podczas uroczystości Zbigniew Starzec wicewojewoda małopolski  złożył wieniec w imieniu Prezesa Rady Ministrów  Mateusza Morawieckiego. Organizatorem uroczystości była Fundacja Pobliskie Miejsca Pamięci Auschwitz-Birkenau z Brzeszcz.

W Brzeszczach mieści się pierwszy pomnik na długiej sięgającej aż po Wodzisław trasie ewakuacji więźniów. Siedemdziesiąt pięć lat temu – wieczorem 17 stycznia 1945 r. po ostatnim obozowym apelu rozpoczęła się ewakuacja więźniów i więźniarek kompleksu obozów KL Auschwitz. 56 tysięcy więźniów stanęło do ostatniego apelu wieczornego. Tak rozpoczął się więźniarski exodus trudnej, a wielu wypadkach tragicznej trasy Marszu Śmierci z obozu głównego i okolicznych podobozów. Ss-mani różnymi drogami ewakuacji pędzili pieszo więźniarki i więźniów w kierunku Gliwic i Wodzisławia. Stamtąd dalej byli wywożeni pociągami do obozów koncentracyjnych w głąb Rzeszy.

W dniach od 17 – 21 stycznia główna drogą przez Brzeszcze przeszło około 25 tysięcy więźniów. W tej kolumnie znajdowali się również więźniowie z podobozów z miejscowości KL Auschwitz-Bór/Budy i KL Auschwitz-Jawischowitz. Wielu z tej kilkudziesięciotysięcznej grupy więźniarskiej nie wytrzymało już na początku tej długiej morderczej i trudnej pieszej trasy. Zginęli oni z wycieńczenia bądź kul ss-manów.

19 stycznia 1945 roku niemiecki Burmistrz Brzeszcz nakazał mieszkańcom pochowanie zwłok zmarłych więźniów leżących na trasie ewakuacji.  Brzeszcze stały się miejscem pochówku i pierwszej zbiorowej mogiły ofiar ewakuacyjnego Marszu Śmierci.

źródło:
Zobacz więcej