Komiks o Janie Karskim dodatkiem do włoskiego dziennika

Opowieść oJanie Karskim ukazała się także w Polsce nakładem wydawnictwa Alter (fot. fragment okładki)

Włoska powieść graficzna o emisariuszu Polskiego Państwa Podziemnego Janie Karskim będzie od piątku 24 stycznia dodatkiem do włoskiego dziennika „La Repubblica”. Ta inicjatywa wydawnicza jest związana z obchodami Międzynarodowego Dnia Pamięci o Ofiarach Holokaustu.

105 lat temu urodził się Jan Karski. Jako pierwszy informował aliantów o Holocauście

105 lat temu, 24 kwietnia 1914 r., w Łodzi urodził się Jan Karski, bohater Polskiego Państwa Podziemnego. Karski jako pierwszy przekazał przywódcom...

zobacz więcej

Książka w formie komiksu pt. „Jan Karski. Człowiek, który odkrył Holokaust” ukazała się we Włoszech po raz pierwszy w 2014 roku. Karski został w niej przedstawiony jako „niewygodny bohater”, zignorowany przez aliantów.

Powieść graficzną, stworzoną przez dziennikarza Marco Rizzo i rysownika Lelio Bonaccorso, opublikowano wtedy w związku z ogłoszeniem w Polsce Roku Jana Karskiego w 100. rocznicę jego urodzin. Autorzy wyjaśnili, że „postanowili oddać mu sprawiedliwość”, opowiadając „niebywałą historię” jego życia.

„Nic nie jest bardziej nieprawdopodobne od prawdy” – takie hasło towarzyszy obecnej edycji tzw. graphic novel, zapowiedzianej przez wydawnictwo, w którym ukazuje się „La Repubblica” i tygodnik „L'Espresso”. Szczególną uwagę autorzy tej niezwykłej w formie biografii polskiego kuriera poświęcili przekazaniu przez Karskiego w Londynie i Waszyngtonie w 1943 roku relacji z zagłady Żydów, której był naocznym świadkiem. Wydawnictwo wyróżnia się bardzo sugestywnymi rysunkami, które przedstawiają grozę Holokaustu.

Włosi poznali postać Jana Karskiego w 2013 roku, gdy po raz pierwszy ukazała się w tym kraju jego najważniejsza książka pt. „Tajne państwo: opowieść o polskim Podziemiu”.

źródło:

Zobacz więcej