RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Iran nie wyśle czarnych skrzynek na Ukrainę

W sobotę agencja informacyjna Tasnim, również powołując się na Rezaifara, przekazała, że czarne skrzynki zostaną wysłane na Ukrainę (fot. PAP/EPA/JALIL REZAYEE)

Iran próbuje zbadać czarne skrzynki ukraińskiego samolotu, który został zestrzelony 8 stycznia w Teheranie – powiedział przedstawiciel irańskiego urzędu lotnictwa cywilnego, zaprzeczając doniesieniom medialnym o tym, że podjęto decyzję o ich wysłaniu na Ukrainę. Powiadomiła o tym w niedzielę irańska agencja informacyjna IRNA.

Iran wyśle czarne skrzynki boeinga na Ukrainę

Czarne skrzynki zestrzelonego 8 stycznia koło Teheranu samolotu ukraińskich linii lotniczych UIA będą wysłane na Ukrainę – podała w sobotę irańska...

zobacz więcej

– Próbujemy odczytywać czarne skrzynki tutaj, w Iranie. W innym przypadku mamy do wyboru (wysłanie ich na) Ukrainę i do Francji, ale jak dotąd nie podjęto żadnej decyzji o wysłaniu ich do innego kraju – powiedział dyrektor odpowiedzialny za dochodzenia dotyczące wypadków w irańskim urzędzie lotnictwa cywilnego Hasan Rezaifar, cytowany przez IRNĘ.

W sobotę inna irańska agencja informacyjna Tasnim, również powołując się na Rezaifara, przekazała, że czarne skrzynki - rejestrator danych lotu i rejestrator dźwięków w kokpicie – zostaną wysłane na Ukrainę.

Rezaifar powiedział, że przy pomocy ekspertów z „Francji, Kanady i Ameryki spróbujemy odczytać (dane) w Kijowie”.

– Jeżeli te działania zakończą się niepowodzeniem, to czarna skrzynka zostanie wysłana do Francji – dodał. Wskazał też, że dane ze skrzynek nie będą odczytywane w Iranie.

Boeing 737-800 linii Ukraine International Airlines, odbywający rejs z Teheranu do Kijowa, został zestrzelony przez irańską obronę przeciwlotniczą 8 stycznia w okolicach irańskiej stolicy. Zginęło 176 osób, w tym 82 Irańczyków, 57 Kanadyjczyków, 11 Ukraińców (dwoje pasażerów i dziewięcioro członków załogi), a także obywatele Szwecji, Afganistanu i Wielkiej Brytanii.

Władze Iran przyznały 11 stycznia, że jego siły zbrojne nieumyślnie zestrzeliły ukraiński samolot w rezultacie błędu ludzkiego. Wcześniej Teheran zaprzeczał, jakoby ponosił odpowiedzialność za tragedię.


źródło:

Zobacz więcej