RAPORT

Tusk kontra Tusk

Prawnicy Trumpa: Wniosek o impeachment sprzeczny z konstytucją

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa podważa działania Demokratów (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)
Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa podważa działania Demokratów (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)

Prawnicy prezydenta Trumpa w wydanym w sobotę oświadczeniu stwierdzili, że Demokraci formułując wniosek o odsunięcie od władzy prezydenta Trumpa naruszyli konstytucję i ingerują w prawa wyborcze Amerykanów.

Komisja Kongresu przegłosowała impeachment Trumpa

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA przegłosowała w piątek dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Prawdopodobnie w...

zobacz więcej

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa przed rozpoczynającym się we wtorek senackim procesem w sprawie usunięcia obecnego prezydenta z urzędu stwierdził, iż dwa punkty oskarżenia sformułowane we wniosku Demokratów naruszają konstytucję Stanów Zjednoczonych. Prawnicy prezydenta domagają się odrzucenia wniosku o impeaczment.

Inicjatywa Demokratów jest, ich zdaniem, niebezpiecznym atakiem na prawo narodu amerykańskiego do swobodnego wyboru prezydenta. „Jest to bezczelna i niezgodna z prawem próba obalenia wyników wyborów w 2016 r. i ingerowania w wybory w 2020 r.” – twierdzą.

W grudniu 2019 roku Izba przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta i decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell podkreślił, że jest przygotowany na szybkie zakończenie procedury impeachmentu, której efektem będzie kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej