RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Prawnicy Trumpa: Wniosek o impeachment sprzeczny z konstytucją

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa podważa działania Demokratów (fot. PAP/EPA/Al Drago / POOL)

Prawnicy prezydenta Trumpa w wydanym w sobotę oświadczeniu stwierdzili, że Demokraci formułując wniosek o odsunięcie od władzy prezydenta Trumpa naruszyli konstytucję i ingerują w prawa wyborcze Amerykanów.

Komisja Kongresu przegłosowała impeachment Trumpa

Komisja sprawiedliwości Izby Reprezentantów USA przegłosowała w piątek dwa artykuły impeachmentu prezydenta Donalda Trumpa. Prawdopodobnie w...

zobacz więcej

Zespół prawny prezydenta USA Donalda Trumpa przed rozpoczynającym się we wtorek senackim procesem w sprawie usunięcia obecnego prezydenta z urzędu stwierdził, iż dwa punkty oskarżenia sformułowane we wniosku Demokratów naruszają konstytucję Stanów Zjednoczonych. Prawnicy prezydenta domagają się odrzucenia wniosku o impeaczment.

Inicjatywa Demokratów jest, ich zdaniem, niebezpiecznym atakiem na prawo narodu amerykańskiego do swobodnego wyboru prezydenta. „Jest to bezczelna i niezgodna z prawem próba obalenia wyników wyborów w 2016 r. i ingerowania w wybory w 2020 r.” – twierdzą.

W grudniu 2019 roku Izba przegłosowała dwa artykuły impeachmentu Trumpa, zarzucając mu nadużycie władzy i utrudnianie pracy Kongresu. Tym samym prezydent został postawiony w stan oskarżenia.

Zgodnie z amerykańskim prawem po przesłaniu artykułów impeachmentu do Senatu izba wyższa działa jako sąd przysięgłych w procesie parlamentarnym prezydenta i decyduje, czy usunąć go z urzędu, czy uniewinnić.

Przywódca większości republikańskiej w Senacie Mitch McConnell podkreślił, że jest przygotowany na szybkie zakończenie procedury impeachmentu, której efektem będzie kolejne zwycięstwo Donalda Trumpa.

źródło:

Zobacz więcej