RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Abp Jędraszewski laureatem nagrody im. Prymasa Tysiąclecia

Dziś mamy czas konfrontacji z neomarksistowskimi ideologiami i jesteśmy pod presją antykultury – mówił abp Marek Jędraszewski w sobotę w Lublinie (fot. mat. prom.)

Zarząd Stowarzyszenia Absolwentów i Przyjaciół Wydziału Prawa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego przyznał abp. Markowi Jędraszewskiemu Nagrodę imienia Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia za rok 2019. Metropolita krakowski, dziękując za przyznane mu wyróżnienie, podkreślił, że kard. Wyszyński, który w czerwcu będzie beatyfikowany, był dla niego – zwłaszcza w czasach komunizmu – jednym z nauczycieli prawdy o Kościele i Polsce.

Arcybiskup Jędraszewski Człowiekiem Roku klubów „Gazety Polskiej”

Z wielką radością informujemy, że nagrodę Klubów „Gazety Polskiej” za rok 2019 otrzymał arcybiskup Marek Jędraszewski. Taki jest werdykt...

zobacz więcej

Dziś mamy czas konfrontacji z neomarksistowskimi ideologiami i jesteśmy pod presją antykultury – mówił abp Marek Jędraszewski w sobotę w Lublinie, gdzie w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, gdzie odebrał nagrodę.

Metropolita krakowski powiedział, że podjęta przez kard. Wyszyńskiego wielka nowenna jako przygotowanie do obchodów tysiąclecia chrztu Polski „była jednym wielkim zmaganiem o duszę polskiego narodu zagrożonego materialistyczną i ateistyczną ideologia marksistowską".– Księdzu prymasowi chodziło o powrót Polaków do samych fundamentów ich wiary, do Dekalogu – zaznaczył. Jak dodał, komunistyczne władze realizowały wtedy swój program obchodów tysiąclecia państwa polskiego, „wyraźnie konfrontacyjny wobec wielkiej nowenny i obchodów milenium chrztu Polski”.

– Dzisiaj także mamy czas ogromnej konfrontacji i zderzenia, tym razem z neomarksitowskimi ideologiami, które pragną nam narzucić materialistyczną i ateistyczną wizję świata i człowieka – powiedział abp Jędraszewski.

Nagrodę im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego otrzymał także przewodniczący polskiej sekcji organizacji międzynarodowej Pomoc Kościołowi w Potrzebie ks. Waldemar Cisło, który organizuje pomoc dla chrześcijan m.in. w Syrii, Iraku, Pakistanie, Sudanie.

„Obrońca Prawdy ewangelicznej”. Arcybiskupi i biskupi solidarnie z abp. Jędraszewskim

„Solidaryzujemy się z Tobą wobec krzywdzących ataków, jakie musi znosić Obrońca Prawdy Ewangelcznej” – czytamy w liście otwartym skierowanym do...

zobacz więcej

W laudacji na jego cześć sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku, prof. Zbigniew Cieślak powiedział, że ks. Cisło to człowiek czynu, który idzie drogą nauczania i przesłania kard. Wyszyńskiego. – Dawanie, obdarowywanie jest niezwykle trudną sztuką. Niekiedy obdarowany poprzez darowiznę może niestety doznać czegoś złego, bo czasami ktoś, kto czeka na wspomożenie zatraca swoje człowieczeństwo, bo przestaje być dzielny. W przypadku w działań ks. Waldemara nastąpiło coś pięknego – trudno znaleźć przykład chybionej darowizny, chybionej pomocy. (...) On działał sprawnie, z determinacją i skutecznie – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej