RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Putin: zamkniemy ohydne usta tym, którzy próbują przeinaczyć historię

Rosyjski prezydent spotkał się z weteranami II wojny światowej (fot. PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)
Rosyjski prezydent spotkał się z weteranami II wojny światowej (fot. PAP/EPA/ALEXEI DANICHEV / SPUTNIK / KREMLIN POOL)

Prezydent Rosji Władimir Putin zapowiedział w sobotę w Petersburgu, że zamknie „ohydne usta” tym, którzy próbują przeinaczyć historię. Mówił o tym, zapowiadając otwarcie centrum archiwalnych dokumentów dotyczących II wojny światowej.

Rosja przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej zrabowane podczas II wojny światowej

Rosja uparcie przetrzymuje skarby polskiej kultury narodowej – dzieła sztuki i archiwalia zrabowane w czasie wojny lub zaraz po niej przez Związek...

zobacz więcej

– Zamkniemy ohydne usta, otwierane przez niektórych działaczy zagranicą po to, by osiągnąć chwilowe polityczne cele, zamkniemy je prawdziwą gruntowną informacją – powiedział Putin na spotkaniu z weteranami i przedstawicielami organizacji patriotycznych.

Jego słowa cytuje m.in. agencja RIA Nowosti.

Na stronie internetowej agencji zamieszczono również inny cytat z wypowiedzi prezydenta Rosji oraz nagranie, na którym Putin mówi: „Obowiązkowo utworzymy centrum dokumentów archiwalnych, materiałów filmowych i zdjęciowych. I zamkniemy usta tym, którzy próbują przeinaczyć historię, ukazać ją w fałszywym świetle i umniejszyć rolę naszych ojców i dziadów, naszych bohaterów, którzy ginęli, broniąc swojej ojczyzny i praktycznie całego świata przed brunatną zarazą, przed nazizmem”.

RIA Nowosti relacjonuje, że Putin wyróżnił z kolei Izrael, który „ani na sekundę nie pozwala zapomnieć o Holokauście”.

Centrum archiwalnych dokumentów oraz jego strona internetowa będą dostępne dla Rosjan i „całego świata” – pisze agencja, cytując słowa prezydenta.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej