RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Tajemniczy wirus. USA rozpoczęły kontrole stanu zdrowia pasażerów z Chin

Władze federalne rozpoczęły w piątek na trzech lotniskach kontrole stanu zdrowia pasażerów przylatujących z chińskiego miasta Wuhan. Wykryto tam nowy rodzaj groźnego wirusa powodującego ostrą niewydolność oddechową.

Nowy, tajemniczy wirus zabił kolejną osobę

Chińskie władze poinformowały o kolejnym śmiertelnym przypadku zakażenia nowym typem koronawirusa. 69-letni mężczyzna zmarł w mieście Wuhan, gdzie...

zobacz więcej

Jak poinformowało Centrum ds. Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC), kontrole wprowadzono na lotniskach w San Francisco, Nowym Jorku i Los Angeles.

Objęto nimi pasażerów przylatujących bezpośrednio z Wuhan lub przesiadających się w tym mieście położonym w środkowej części Chin.

Dotychczas tzw. koronowirus spowodował śmierć 2 osób, a symptomy zakażenia wykryto u 45. Przypadki zakażenia koronowirusem wykryto już także poza Chinami – w Japonii i Tajlandii.

Dyrektor CDC ds. Globalnych Migracji i Kwarantann Martin Cetron oznajmił, że CDC wyśle 100 dodatkowych pracowników na wymienione lotniska w celu wsparcia miejscowego personelu. Wszystkie trzy porty wyposażone są w specjalne pomieszczenia do izolacji osób podejrzewanych o choroby zakaźne.

Według ogłoszonej procedury, osoby przylatujące z lub via Wuhan będą kierowane do wydzielonego sektora lotniska, gdzie będą musiały wypełnić specjalny kwestionariusz. Zmierzona zostanie także ich temperatura.

Podróżujący, u których wykryte zostaną symptomy przypominające zakażenie, będą poddane dodatkowym badaniom. Najbardziej podejrzane przypadki będą kierowane do pobliskich szpitali.

Wykryty w Chinach wirus może powodować cały szereg chorób poczynając od zwykłego przeziębienia, a kończąc na objawach przypominających syndrom ostrej niewydolności układu oddechowego (SARS), który w 2002 r. rozprzestrzenił się na 37 krajów powodując śmierć 774 osób.

źródło:
Zobacz więcej