RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier: Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i sprawiedliwość

Trzeba walczyć o patriotyzm, prawdę, wolność i o sprawiedliwość – powiedział Mateusz Morawiecki w sobotę w Katowicach. Premier nazwał te priorytety „czterema wyścigami”, w których Polska musi wziąć udział. – Jestem przekonany, że tę walkę zwyciężymy, bo Polska będzie taka, jacy będą Polacy – dodał.

Prezydent: Sędziowie mają twarde obowiązki. Muszą eliminować tych, którzy im nie podołają

– Sędzia nie wydaje wyroku w swoim imieniu. On wydaje wyrok w imieniu państwa polskiego. (…) Tak, sędziowie są szczególną grupą społeczną. Mają...

zobacz więcej

Prezydent Andrzej Duda oraz premier Mateusz Morawiecki wzięli udział w „Karczmie Piwnej” Zarządu Regionu Śląsko-Dąbrowskiego NSZZ „Solidarność” w Katowicach.

W swoim wystąpieniu premier wskazał na nowe priorytety, cztery wyścigi - jak je nazwał. Jako pierwszy wymienił wyścig gospodarczy. Nawiązując do tematu polityki klimatycznej UE mówił, że nie można dać się zmanipulować. Trzeba „wiedzieć, że musimy się przekształcać, ale dbać o interesy polski, dbać o interesy Śląska”.

Jako drugi premier wymienił wyścig o wartości.

– Tutaj dbamy o wartości arcypolskie, jak rodzina, jak wiara, jak prawo, prawo równe dla wszystkich; równe dla wszystkich to jest praworządność – mówił. – Drodzy sędziowie, drodzy prawnicy, to jest dopiero praworządność, i to są nasze wartości – wskazał Morawiecki.

Trzeci wyścig to – jak stwierdził premier – wyścig o pamięć. – Dziś jesteśmy manipulowani, jesteśmy atakowani przez najwyższych urzędników Federacji Rosyjskiej. Mówimy temu stanowcze nie. Będziemy na całym świecie walczyć o dobre imię Polski, bo to nie tylko walka o przeszłość, o pamięć – podkreślił.

Premier: Nie damy fałszować naszej historii

Nie damy fałszować naszej historii, nie damy niszczyć dobrego imienia Rzeczypospolitej, będziemy go bronić – powiedział premier Mateusz Morawiecki....

zobacz więcej

Szef rządu wskazał, że kto nie szanuje swoich przodków, swoich bohaterów, ten nie szanuje siebie dzisiaj i nie ma prawa do przyszłości. – Nie ma prawa do dobrej przyszłości. Dlatego nie damy się zastraszyć, nie damy się sprowokować różnym kłamstwom i bredniom, które płyną zza wschodniej granicy. My pierwsi, nasi przodkowie stawili czoła niemieckiej i sowieckiej barbarzyńskiej zarazie – powiedział.

Czwarty wyścig – według premiera – to wyścig o ducha polskiego – „może najważniejszy, najmniej uchwytny, najmniej materialny”. – I tu dziękuję raz jeszcze wszystkim ludziom Solidarności, bo to wasza wielka sprawa, wasze wartości, które przenieśliście przez te 40 lat, jednocześnie ciągnąc te wartości z przeszłości: Armii Krajowej, naszych bohaterów. To one są fundamentem walki o ducha polskiego narodu – mówił Morawiecki.

– Jestem przekonany, że tę walkę zwyciężymy, bo Polska będzie taka, jacy będą Polacy. Ale również my będziemy ukształtowani przez Rzeczpospolitą w przyszłości. Dlatego trzeba walczyć o patriotyzm, o prawdę, o wolność, i o sprawiedliwość – podkreślił.

Premier przyznał, że „te wielkie wartości Solidarności” to najczęstszy temat jego rozmów z prezydentem. – Pan prezydent Andrzej Duda jest, można tak powiedzieć, dzieckiem i spadkobiercą Solidarności. Dzięki niemu mamy dzisiaj tę lepszą Polskę, którą wywalczyliśmy w ostatnich czterech latach. Dziękujemy panie prezydencie – zwrócił się do Andrzeja Dudy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej