RAPORT

Tusk kontra Tusk

Premier Flandrii powie w Auschwitz o kolaboracji Belgii z Niemcami

Premier belgijskiej Flandrii Jan Jambon będzie w przyszłym tygodniu w Polsce (fot. PAP/EPA)
Premier belgijskiej Flandrii Jan Jambon będzie w przyszłym tygodniu w Polsce (fot. PAP/EPA)

Premier belgijskiej Flandrii Jan Jambon będzie w przyszłym tygodniu w Polsce. Odwiedzi obóz w Auschwitz i wspomni o kolaboracji Belgii z Niemcami w czasie II wojny światowej – informują belgijskie media.

Berek Joselewicz stał się symbolem zaangażowania Żydów w walce o niepodległość Polski #PolskaToWiecej

Twórcy spektaklu "Berek" postanowili pokazać panoramę zbrojnej walki Żydów o wolność Polski na przestrzeni wieków. Głównym bohaterem sztuki...

zobacz więcej

Premier flamandzkiego rządu regionalnego będzie uczestniczył w obchodach wyzwolenia obozu koncentracyjnego, organizowanych przez Europejskie Stowarzyszenie Żydowskie. Będą się one odbywać 20 i 21 stycznia w Krakowie i na terenie obozu Auschwitz.

Belgijskie media informują też, że 27 stycznia na obchodach 75.rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu śmierci będą również król Belgów z królową Matyldą.

Udział premiera Flandrii w krakowskiej konferencji belgijskie media nazywają symbolicznym, ale o wielkim znaczeniu. Jan Jambon wygłosi przemówienie podczas sympozjum. Ma powiedzieć o zbrodniach popełnionych w Auschwitz, potępić antysemickie ataki i wspomnieć także o czarnej karcie z historii Belgii.

Podczas II wojny światowej wielu Belgów, zarówno Flamandów jak i Walonów, kolaborowało z hitlerowskimi Niemcami. Choć obecnie niektórzy politycy zdają się zapominać o tych faktach, to Belgia kilkanaście lat temu zmierzyła się z grzechami historii. Wnioski z raportu historyków z 2007 roku, przygotowanego na zlecenie rządu, zatytułowanego „Uległa Belgia” nie pozostawiały wątpliwości - Belgia była współodpowiedzialna za Holokaust, pomagała Niemcom w prześladowaniu Żydów. Ówczesny premier Guy Verhofstadt podczas wizyty w Jerozolimie uznał odpowiedzialność Belgii za deportacje Żydów i poprosił o wybaczenie.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej