RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Potężny skok ciśnienia. IMGW: Bliski rekordu powojennej Polski

„Tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat” (fot. PAP/Rafał Guz)
„Tak wysokie ciśnienie zdarza się raz na kilkanaście lat” (fot. PAP/Rafał Guz)

W najbliższych dniach Polska znajdzie się w zasięgu silnego wyżu. Spowoduje to duży wzrost ciśnienia atmosferycznego w całym kraju. Według IMGW wartość ciśnienia może dobić nawet 1050 hPa. Jest to wynik bardzo bliski rekordu z 1997 roku.

Termometry zwariowały. W Poroninie -9,4 st., na Gubałówce – 7,5 st.

Niecodzienne zjawisko na Podhalu. Termometry wskazały -9,4 st. w Poroninie, a kilka kilometrów dalej, na Gubałówce – 7,5 st. Różnica temperatur...

zobacz więcej

Jak podaje Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej w sobotę przez Polskę przemieszczać się będzie zatoka niżu z frontem atmosferycznym. Praktycznie w całym kraju wartość ciśnienia atmosferycznego przekroczy 1015 hPa.

Nagły wzrost ciśnienia nastąpi w niedzielę, a najwyższe wartości osiągnie w poniedziałek. Według prognoz na Suwalszczyźnie wartość ciśnienia „zredukowanego do poziomu morza” może sięgnąć 1042 hPa, a na południowym zachodzie nawet 1046-1048 hPa.

Niektóre modele – podaje IMGW – zakładają wzrost do nawet 1050 hPa. Tak wysokie ciśnienie jest zjawiskiem bardzo rzadkim, następuje raz na kilka lub kilkanaście lat.

Jest to wynik bliski do najwyższej wartości notowanej w powojennej Polsce. W grudniu 1997 w Suwałkach zanotowano wartość 1054 hPa.

Tak znaczny wzrost ciśnienia może wpłynąć na nasze samopoczucie. „Może powodować nadmierne pobudzenie układu nerwowego człowieka, przyczyniając się do wystąpienia trudności z koncentracją uwagi, szczególnie na zachodzie Polski” – czytamy.

„U wielu osób, zwłaszcza podatnych na bodźce meteorologiczne, może wystąpić ogólne osłabienie, pogorszenie samopoczucia, zmęczenie i zdenerwowanie” – ostrzega Instytut.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej