RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dwa wypadki w rejonie Rysów. Poderwano helikopter TOPR

W rejonie Rysów w Tatrach doszło do dwóch wypadków. Jedna osoba nie żyje, a druga bez obrażeń w stanie dobrym nie potrzebowała pomocy – poinformował ratownik dyżurny TOPR. Na miejsce poleciał śmigłowiec. W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Sytuacja pogodowa w wyższych partiach gór jest ekstremalna.

Trudne warunki w Tatrach. Bardzo ślisko na szlakach

Średnio metr śniegu leży w sobotę na Kasprowym Wierchu, a temperatura na szczycie wynosi trzy stopnie poniżej zera. Tatry pokrywa lodoszreń, jest...

zobacz więcej

– Kilka minut przed 10 otrzymaliśmy zgłoszenie od turystów, którzy szli szlakiem na Rysy, że turysta, który był powyżej, nich zaczął spadać po twardym lodzie, minął ich i zniknął im z oczu. Zatrzymał się dużo poniżej nich. Minutę później otrzymaliśmy drugi telefon od ludzi, którzy byli dużo niżej w miejscu, gdzie turysta się zatrzymał – opowiada w TVP Info Krzysztof Długopolski z TOPR.

Dodaje, że drugi wypadek to efekt upadku na lodzie innego turysty, który o własnych siłach postanowił wrócić do schroniska, nie miał poważnych obrażeń.

Pierwszy stopień zagrożenia lawinowego oznacza, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

źródło:
Zobacz więcej