RAPORT

Tusk kontra Tusk

Rosja nadal nie zwróciła zrabowanych w Polsce dzieł

Fragment obrazu „Dziewczyna z Gołębiem” autorstwa Antoine'a Pesne'a z 1754 roku
Fragment obrazu „Dziewczyna z Gołębiem” autorstwa Antoine'a Pesne'a z 1754 roku

Na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura – przypomina Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Wskazano, że oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki – wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji.

„Wyzwolenie bez wolności”. MSZ o rocznicy wkroczenia Armii Czerwonej do Warszawy

W 75. rocznicę wkroczenia Armii Czerwonej do zrujnowanej stolicy Polski głos w tej sprawie zabrało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. „Armia...

zobacz więcej

17 stycznia 1945 r. do lewobrzeżnych ruin Warszawy wkroczyły oddziały 1 Armii Wojska Polskiego oraz sowieckie. 75 lat po tych wydarzeniach w piątek w Moskwie odbyły się obchody określane przez organizatorów jako „75. rocznica wyzwolenia Warszawy przez Armię Czerwoną”. Polskie MSZ podkreśla, że nie było to wyzwolenie Warszawy, a przyniesienie niewoli.

Resort dyplomacji napisał na Twitterze, że na skutek działań ZSRS ucierpiała polska kultura: oddziały NKWD rekwirowały dzieła sztuki – wiele z nich do dziś znajduje się w Rosji. Wskazano też, że Armia Czerwona i NKWD w wielu wypadkach niszczyły i konfiskowały to, czego nie udało się zrabować lub spalić Niemcom. Wpis opatrzono hasztagiem #wyzwolenieBEZwolności.

Ministerstwo zamieściło także infografikę zatytułowaną „Straty w dobrach kultury na skutek działań ZSRS”. Wśród przykładów znalazły się m.in. „Madonna Głogowska”Lucasa Cranacha starszego, „Dziewczyna z gołębiem” Antoine'a Pesne, „Ptasie podwórko” Daniela Schultza czy „Pejzaż leśny” Jana Brueghla starszego.

„Szanujemy krew przelaną w walce z nazizmem, ale w 1945 reżim Stalina przyniósł Polsce terror, zbrodnie i rabunkową gospodarkę. Armia Czerwona wyzwoliła Warszawę spod okupacji niemieckiej, ale nie przyniosła Polakom wolności” – przyznał resort w oświadczeniu.

„W 1945 r. Armia Czerwona wkroczyła do Warszawy i została w Polsce na kolejnych 48 lat. Oznaczało to dekady komunistycznych opresji. Dopóki Rosja nie zaakceptuje własnej trudnej historii, Europa będzie zagrożona. Fałszowanie historii to realne zagrożenie tu i teraz” – podkreslono.

Resort wskazał, że „wprowadzenie komunizmu doprowadziło Polskę do ekonomicznego bankructwa”. Wśród niektórych skutków „bratniej pomocy” ZSRS po 1945 roku MSZ wymieniło niekorzystne umowy gospodarcze, rabunkową eksploatację surowców i nieprzystąpienie do Planu Marshalla.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej