RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Gruzja i Ukraina: Rosja utrudnia żeglugę na morzach Czarnym i Azowskim

„Rosyjskie okręty utrudniają prowadzenie operacji” (fot.arch.PAP/EPA/PAVEL SHEVTSOV)

Gruzja i Ukraina złożyły przeciwko Rosji skargę do Międzynarodowej Organizacji Morskiej. Władze w Tbilisi i Kijowie zarzucają Moskwie utrudnianie żeglugi na wodach mórz: Czarnego i Azowskiego. Skargę poparły Unia Europejska i Stany Zjednoczone.

Kraje apelują do Rosji odblokowanie dostępu do ukraińskich portów na Morzu Azowskim

Ministrowie spraw zagranicznych Estonii, Litwy, Szwecji i Ukrainy zaapelowali we wtorek do Rosji o odblokowanie dostępu do ukraińskich portów na...

zobacz więcej

Według gruzińskich urzędników rosyjskie okręty utrudniają prowadzenie operacji szkoleniowych i ratowniczych na wodach Morza Czarnego.

Chodzi między innymi o zbliżanie się rosyjskich jednostek na niebezpieczną odległość do innych statków. Ukraina podnosi tę samą kwestię na obszarach Morza Czarnego i Morza Azowskiego, a także w Cieśninie Kerczeńskiej łączącej oba akweny. Dodatkowo Kijów zwrócił uwagę na uruchomienie przez Moskwę w rejonie Morza Azowskiego systemów nawigacyjnych, których sygnał zakłóca działanie innych tego typu urządzeń.

W listopadzie 2018 roku w Cieśninie Kerczeńskiej rosyjskie jednostki ostrzelały i staranowały okręty Ukrainy. Rosjanie zajęli ukraińskie jednostki i aresztowali załogi. Ukraińscy marynarze zostali uwolnieni dopiero po kilku miesiącach w ramach wymiany jeńców.

źródło:
Zobacz więcej