„FAZ”: Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej

Niemiecki dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” opisał rosyjskie ataki na Polskę, które kładą się cieniem na obchodach 75. rocznicy wyzwolenia obozu zagłady Auschwitz. Polska była pierwszą ofiarą II wojny światowej – jednoznacznie stwierdza gazeta.

Targalski: Propagandowy atak Rosji na Polskę „ma na celu zdjęcie odpowiedzialności z Niemiec”

– Amerykańskie wojska na Bliskim Wschodzie zaprowadzają pewną równowagę. Bez USA mielibyśmy tam wojnę wszystkich ze wszystkimi, a jej skutkiem...

zobacz więcej

„Polska stała się pierwszą ofiarą II wojny światowej i paktu między Hitlerem i Stalinem, zawartego w sierpniu 1939 r. Jego tajny protokół podzielił Polskę, kraje bałtyckie, Finlandię i Rumunię na niemiecką i sowiecką strefę wpływów. Prezydent Rosji Władimir Putin próbuje zreinterpretować układ jako akt koniecznego oporu Moskwy wobec niemieckich planów wojennych” – zauważono w artykule.

Autor odnotował, że rosyjski prezydent zarzucił Polsce, jakoby uczyniła pierwszy krok w kierunku Holokaustu. To sprawia – dowodzi – że na 75. rocznicę wyzwolenia niemieckiego obozu zagłady, oczekuje się nad Wisłą z niepokojem.

„Ma to przede wszystkim związek z rosyjskim prezydentem Władimirem Putinem oraz z faktem, że w Jerozolimie, cztery dni przed rocznicą, odbędzie się uroczystość upamiętniająca, na którą prezydent Polski Andrzej Duda nie chce jechać” – wskazał.

Zwrócono też uwagę, że na V Światowym Forum Holokaustu mają przemawiać przywódcy: USA, Francji, Wielkiej Brytanii, Rosji oraz Niemiec. „W Warszawie zadano sobie pytanie, czy prezydent Duda powinien siedzieć milcząco w drugim rzędzie, podczas gdy Putin najprawdopodobniej będzie powtarzał swoje zarzuty wobec Polski, pierwszej ofiary wojny i głównego miejsca Holokaustu?” – zaznaczono.

źródło:

Zobacz więcej