RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IPN przebada około 50 miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów

Prace archeologiczne prowadzone przez IPN na terenie byłego więzienia przy ul. Rakowieckiej w Warszawie (fot.arch.PAP/Marcin Kmieciński)

W tym roku eksperci IPN przebadają około 50 miejsc pochówku ofiar totalitaryzmów – poinformował prof. Krzysztof Szwagrzyk. Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej powiedział, że poszukiwania odbywać się będą zarówno w Polsce jak i za granicą.

Nowy portal IPN. „Tysiąc filmów, nieograniczona liczba dokumentów z archiwum”

Nowa jakość w edukacji historycznej, a także internetowy „magazyn” 20-letniego dorobku IPN z niepublikowanymi dotąd dokumentami – tak o nowym...

zobacz więcej

Profesor Szwagrzyk wyjaśnił, że poszukiwania ofiar totalitaryzmów będą kontynuowane w około 50 miejscach w Polsce. W Warszawie będzie to kolejny etap prac w więzieniu przy Rakowieckiej i cmentarz przy ulicy Wałbrzyskiej.

Prace będą prowadzone w wielu miastach głównie na cmentarzach, a także na terenie kilkunastu byłych Powiatowych Urzędów Bezpieczeństwa. Planowane są również poszukiwania na terenie obozu pracy w Łambinowicach, który został zorganizowany w lipcu 1945 roku, na podstawie rozporządzenia wojewody śląsko-dąbrowskiego Aleksandra Zawadzkiego przez funkcjonariuszy Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego.

W tym roku prace poszukiwacze ofiar totalitaryzmów będą prowadzone także na Litwie, a Krzysztof Szwagrzyk – jak sam zaznaczył – liczy, że uda się przeprowadzić działania na Białorusi i na Ukrainie.

Instytut złożył wniosek między innymi o umożliwienie poszukiwań Polaków zamordowanych przez ukraińskich nacjonalistów na Wołyniu w Hucie Pieniackiej.

Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji wyjaśnił, że poszukiwani będą Polacy, którzy stracili życie w różnych okresach i do dziś spoczywają w bezimiennych mogiłach. Wśród poszukiwanych będą osoby, które zginęły z rąk sowietów i Niemców, ukraińskich nacjonalistów i komunistów, ale także ci, którzy polegli w czasie wojny polsko-bolszewickiej.

Profesor Szawgrzyk zachęcił też wszystkich, którzy stracili swoich bliskich i nie znają ich miejsca pochówku do zgłaszania się do placówek Instytutu Pamięci Narodowej i oddawania próbek materiału genetycznego w celu identyfikacji odnalezionych szczątków.

Do tej pory zespół pod kierunkiem profesora Krzysztofa Szwagrzyka przebadał ponad 250 lokalizacji. W wyniku tych działań odnaleziono szczątki ponad 1500 osób, z których około 10 procent zostało zidentyfikowanych.

źródło:
Zobacz więcej