RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Trudne warunki w Tatrach. Bardzo ślisko na szlakach

Wybierając się w góry turyści powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu (fot.pixabay.com/DzidekLasek)

Średnio metr śniegu leży w sobotę na Kasprowym Wierchu, a temperatura na szczycie wynosi trzy stopnie poniżej zera. Tatry pokrywa lodoszreń, jest bardzo ślisko – powiedział dyżurny Wysokogórskiego Obserwatorium Meteorologicznego IMGW na Kasprowym Wierchu.

Do serca Tatr ściągają turyści ze Wschodu

Pod Tatry przyjechali turyści zza wschodniej granicy, którzy spędzą tu prawosławne święta Bożego Narodzenia. Pojawili się też turyści z krajów...

zobacz więcej

Władze Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN) ostrzegają, że górskie szlaki są bardzo śliskie, a niektóre trakty, nawet te położone poniżej schronisk, w całości są pokryte lodem. Poruszanie się po takim trenie bez raków lub raczków grozi niebezpiecznym w skutkach poślizgnięciem.

Tatrzańskie jeziora, w tym Morskie Oko, pokrywa cienka warstwa lodu. Tafla może się załamać, dlatego nie można na nią wchodzić – przestrzegają przyrodnicy z TPN.

W Tatrach obowiązuje pierwszy, najniższy stopień zagrożenia lawinowego. Oznacza to, że wyzwolenie lawiny jest na ogół możliwe jedynie przy dużym obciążeniu dodatkowym w nielicznych miejscach na bardzo stromych lub ekstremalnych stokach. Możliwe jest też samoistne schodzenie małych i średnich lawin.

Turyści powinni także uważać w Bieszczadach, gdzie również wiele szlaków jest oblodzonych. Na Połoninie Wetlińskiej termometry pokazują jeden stopień mrozu. Wieje tam słaby wiatr, a pokrywa śnieżna wynosi średnio blisko pół metra.

Wybierając się w góry turyści powinni pamiętać o odpowiednim stroju i obuwiu. Należy zabrać ze sobą m.in. naładowany telefon komórkowy z zainstalowaną aplikacją „Ratunek:”. Idąc na górską wycieczkę, należy też zabezpieczyć się przed możliwym wychłodzeniem" – dodał ratownik dyżurny.

źródło:

Zobacz więcej