RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Dziewczynka połknęła metalowe kulki. Lekarze wyciągnęli je magnesem

Pacjentka została już wypisana ze szpitala (fot. Ministry of Healthcare)

Grupa lekarzy z Tomska na Syberii przeprowadziła skomplikowaną operację usunięcia metalowych kulek z ciała trzyletniej dziewczynki. Wykorzystano w tym celu potężny magnes.

Chłopiec połknął „kreta”. Potrzebna była transplantacja narządów szyi

W Śląskim Centrum Chorób Serca w Zabrzu przeprowadzono pierwszą na świecie rozległą transplantację narządów szyi połączona z przeszczepieniem...

zobacz więcej

Serwis SiberianTimes.com informuje, że dziewczynka skarżyła się na duże bóle brzucha. Rodzice zabrali ją do szpitala, a prześwietlenie wykazało, że w żołądku ma metalowe kulki.

Operację przeprowadzono w ostatnim momencie. Kilka godzin później kulki dostałyby się z żołądka do jelita i uszkodziły ściany obu organy oraz wywołały zapalenie otrzewnej. Kulki usunięto z ciała pacjentki przy pomocy silnego magnesu. Pacjentka została już wypisana ze szpitala.

Lekarze przyznają, ze kolorowe kulki z neodymu powinny być zakazane jako zabawki. W ostatnich czterech latach w Tomsku było 10 przypadków połknięć kulek. Głośny był przypadek dziecka, które połknęło ich aż 87.

– Tego typu operacje są niezwykle trudne. Nierzadko dzieci połykają dziesiątki takich kulek. Zdarza się, że potrafią one utknąć w ścianach jelita, powodując rany jak pociski – mówił dr Andriej Karawajew ze Szpitala Ambulatoryjnego numer 2 w Tomsku.

źródło:
Zobacz więcej