Wybory 2020

Jak głosować w wyborach prezydenckich [PORADNIK]

Lawina pod Annapurną. Siedem osób zaginionych

Annapurna jest dziesiątym co do wysokości szczytem Ziemi (fot. Wiki 3.0/Jodhani.micky)

Siedem osób – czterech Południowych Koreańczyków i trzech Nepalczyków – zaginęło w lawinie, która zeszła w masywie Annapurny (8091 m n.p.m.) w Himalajach. Akcja ratunkowa trwa.

Pracował przed schroniskiem. Gdy wszedł na herbatę, zeszła lawina

Pracownik Chaty pod Rysami, najwyżej położonego schroniska w Tatrach (2250 m n.p.m.), odgarniał śnieg przed budynkiem. Gdy wszedł do środka, żeby...

zobacz więcej

Lawina zeszła na wysokości około 3200 m n.p.m., w pobliżu obozu bazowego do wejścia na Annapurnę, po silnych opadach śniegu w piątek.

– Po zejściu lawiny nie ma kontaktu z czterema Południowymi Koreańczykami i trzema Nepalczykami. Na miejsce wysłano ekipę ratunkową – powiedział agencji AFP przedstawiciel nepalskiego ministerstwa turystyki Mira Dhakal.

Szef lokalnej policji Dan Bahadur Karki przekazał, że zła pogoda utrudnia akcję ratunkową. – Zespół jest już w drodze. Mamy też helikopter gotowy do startu, jeśli pogoda się poprawi – poinformował.

Czterech zaginionych Koreańczyków należało do zespołu nauczycieli-wolontariuszy, którzy pracowali z dziećmi w Nepalu. Wzięli oni udział w wyprawie trekkingowej po masywie Annapurny. MSZ w Seulu poinformowało, że do Nepalu zostanie wysłany pomocniczy zespół ratunkowy.

Annapurna, jeden z 14 ośmiotysięczników, jest dziesiątym co do wysokości szczytem Ziemi. To też góra szczególnie podatna na lawiny i trudna technicznie; ginie na niej więcej ludzi niż na najwyższym szczycie świata Mount Evereście (8848 m n.p.m.). W październiku 2014 r. właśnie w masywie Annapurny doszło do największej tragedii w historii Nepalu – na popularnej trasie trekkingowej w wyniku burzy śnieżnej zginęły 43 osoby.

źródło:
Zobacz więcej