RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Uczniowie technikum stworzyli grę, która podbija świat

Solar System Voyager to wbrew pozorom nie mobilny model kolektorów słonecznych, a gra edukacyjna (fot. Pixabay.com/TheAndrasBarta)

Solar System Voyager to wbrew pozorom nie mobilny model kolektorów słonecznych, a gra edukacyjna, w której wcielamy się w szefów sześciu największych agencji kosmicznych: amerykańskiej, rosyjskiej, chińskiej, japońskiej i europejskiej (w tej faktycznie uczestniczy Polska). Można też zostać CEO SpaceX – prywatnej firmy Elona Muska.

Powstaje medyczna platforma informacyjna

Projekt przewiduje wdrożenie opracowanego w Instytucie Informatyki Politechniki Warszawskiej oprogramowania OMEGA-PSIR. Pomysł jest realizowany ze...

zobacz więcej

Gramy pionkami w kształcie rakiety, z jakiej aktualnie korzysta dana agencja. Ruchoma plansza sprawia, że gracze, by zaplanować misję, muszą uwzględnić grawitacyjny wpływ Słońca na Ziemię (grawitacja zmienia się w czasie), a dwie talie kart zawierają opisy rzeczywistych wydarzeń związanych z eksploracją kosmosu, które bezpośrednio wpływają na przebieg gry. Dodatkowa złota talia ułatwia graczom zamykającym tabelę punktową powrót do gry.

Całość stworzyli i promują własnym sumptem nastolatkowie z rocznika 2001, uczniowie Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu Zdroju (kierunek: technik informatyk). Gliwiczanin Szymon Ryszkowski, przewodniczący projektu Solar System Voyager, jest też redaktorem portalu astronomicznego AstroNET, wykładowcą projektu międzynarodowego CREDO Science oraz przyszłym praktykantem w Instytucie Fizyki Jądrowej PAN w Krakowie.

Małgorzata Pluskota z Jastrzębia Zdroju to laureatka ogólnopolskiego konkursu fizycznego „FAST”. Konrad Bednarek, także z Jastrzębia-Zdroju, to grafik komputerowy i CEO firmy FlyEyesDron.

– Od powstania pierwszej wersji gry uczestniczyliśmy w wielu targach w kraju oraz za granicą – mówi Szymon Ryszkowski.

– Najpierw zajęliśmy trzecie miejsce w szkolnej edycji konkursu innowacyjności E(x)plory. Następnie grę prezentowaliśmy w Ministerstwie Cyfryzacji oraz wzięliśmy udział w 3. Śląskim Festiwalu Nauki w Katowicach. W lutym ubiegłego roku szkoła wysłała nasz projekt na międzynarodowe targi IPITEx 2019 w Bangkoku, gdzie otrzymaliśmy srebrny medal, nagrodę specjalną Indonesian Invention andInnovation Promotion Assosiation 2019 oraz nagrodę specjalną Macao Innovation andInvention Association 2019 – dodaje.

W maju ubiegłego roku grę Solar System Voyager zaprezentowano Ministrowi Inwestycji i Rozwoju. Zagrał w nią też ambasador Polski w Tajlandii.

Ryszkowski dodaje, że projekt jest na etapie wdrożenia do produkcji.

Ostateczne prace nad grą zakończyły się przed miesiącem. Teraz jej twórcy zaczynają szukać wydawcy.

źródło:

Zobacz więcej