RAPORT

Wojna na Ukrainie

Nie żyje Lech Raczak. Był reżyserem i współtwórcą Teatru Ósmego Dnia

Zmarł Lech Raczak; miał  74 lata (fot. Wikimedia Commons/Franciszek Vetulani)
Zmarł Lech Raczak; miał 74 lata (fot. Wikimedia Commons/Franciszek Vetulani)

Lech Raczak - reżyser, dramaturg, autor scenariuszy teatralnych i współzałożyciel Teatru Ósmego Dnia, zmarł nagle w wieku 74 lat w Poznaniu. Reżyser zasłabł na piątkowym przyjęciu noworocznym u prezydenta miasta. Nie udało się go uratować.

Lech Raczak żegna się z Maltą

Przedstawienie Lecha Raczaka „Gry z czasem” zakończy w sobotę Malta Festival Poznań. Premiera ma być pożegnaniem Raczaka z funkcją dyrektora...

zobacz więcej

Informację jego o śmierci podał w mediach społecznościowych Teatr Ósmego Dnia. Wiadomość potwierdził przewodniczący Rady Miasta Poznania Grzegorz Ganowicz.

Lech Raczak był w piątek gościem przyjęcia noworocznego u prezydenta Jacka Jaśkowiaka. Późnym wieczorem nagle zasłabł. Na miejscu przez kilkadziesiąt minut trwała jego reanimacja, potem zabrano go do szpitala. Lekarzom nie udało się go uratować.Reżyser, dramaturg i scenarzysta

Lech Raczak urodził się w 1946 roku. Był reżyserem, dramaturgiem, autorem scenariuszy teatralnych i teatrologiem. W 1964 roku był współzałożycielem Teatru Ósmego Dnia, w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych był kierownikiem artystycznym i reżyserem przedstawień tego zespołu.

W latach 1995-98 był dyrektorem artystycznym Teatru Polskiego w Poznaniu, od 1993 do 2012 był dyrektorem artystycznym Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego Malta. Współpracował jako reżyser z niezależnymi zespołami w Polsce i we Włoszech oraz z licznymi teatrami dramatycznymi.

Lech Raczak w 2018 r. został laureatem Nagrody Artystycznej Miasta Poznania za wybitne osiągnięcia w dziedzinie teatru.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej