Szczerski: USA wyraźnie popierają decyzję prezydenta RP o nieobecności w Jerozolimie [WIDEO]

– Mamy wyraźne poparcie strony amerykańskiej dla decyzji pana prezydenta Andrzeja Dudy w sprawie nieobecności w Jerozolimie, bardzo jasne niezadowolenie, czy wręcz oburzenie faktem nieudzielenia głosu polskiemu prezydentowi – powiedział przebywający z wizytą w Waszyngtonie szef gabinetu prezydenta RP Krzysztof Szczerski.

Jonny Daniels: To, co robi Jad Waszem, jest złe

Uroczystości upamiętniające wyzwolenie niemieckiego obozu Auschwitz „to wielka gra Putina i rosyjskich oligarchów” – ocenił w rozmowie z portalem...

zobacz więcej

– Strona amerykańska negatywnie odebrała decyzję organizatorów konferencji w Jerozolimie o niedopuszczeniu do głosu pana prezydenta Andrzeja Dudy i w pełni rozumie decyzję prezydenta o tym żeby brać udziału w tych uroczystościach – oświadczył Szczerski.

Jak wyjaśnił, Amerykanie źle ocenili decyzję organizatorów o nieobecności polskiego głosu podczas obchodów Dnia Holokaustu w Jerozolimie i jasno wyrazili swoje niezadowolenie. – Myślę, że także będziemy mogli się spodziewać dobrego wystąpienia pana wiceprezydenta Pence'a w Jerozolimie podczas obchodów tam organizowanych – dodał szef gabinetu prezydenta.

Jego zdaniem, wiele uwagi poświęca się nad Potomakiem głównym uroczystościom, które odbędą się w byłym niemieckim obozie koncentracyjnym – 27 stycznia będzie w obozie w Auschwitz wysokiej rangi delegacja amerykańska. Będzie jej przewodził sekretarz skarbu Steve Mnuchin, co jest istotnym sygnałem – wyjaśnił Krzysztof Szczerski.

– Strona izraelska zna amerykańskie stanowisko, ono było wprost przekazane organizatorom uroczystości – zapewnił w rozmowie z korespondentami polskich mediów.

źródło:
Zobacz więcej