Wszystkiego niezmarnowanego w Święta. Sukces akcji Banków Żywności

Banki żywności ratują ją przed zmarnowaniem (fot. Shutterstock/Bravissimo)

Podczas 23. Świątecznej Zbiórki Żywności w ciągu zaledwie dwóch dni Bankom Żywności udało się zebrać aż 780 ton jedzenia, które jeszcze przed Wigilią trafiło do potrzebujących.

W ramach programu Rodzina 500 Plus do rodzin trafiło niemal 100 mld zł

Od początku funkcjonowania programu „Rodzina 500 Plus” do rodzin trafiło w sumie ponad 92 mld zł; to wsparcie dla 6,4 mln dzieci – powiedziała...

zobacz więcej

Organizatorzy świątecznej zbiórki nie zatrzymują się. Zapewniają, że do 800 tysięcy osób potrzebujących w całej Polsce już za chwilę trafi pomoc żywnościowa – informuje strona bankizywnosci.pl.

Nowy Rok to początek kolejnego podprogramu w ramach unijnego Programu Operacyjnego Pomoc Żywnościowa 2014-2020. To projekt realizowany w ramach Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (Fund for European Aid to the Most Deprived).

Aby z niego skorzystać, osoba w trudnej sytuacji życiowej powinna zgłosić się do swojego Ośrodka Pomocy Społecznej, gdzie otrzyma skierowanie do odbioru paczki z produktami spożywczymi lub do skorzystania z posiłku. Odbiorcami programu mogą być osoby spełniające określone wymogi finansowe.

Właśnie rozpoczyna się kolejny etap POPŻ – Podprogram 2019, który trwa do lipca 2020 r. i w ramach którego 31 banków żywności w całej Polsce przekaże produkty (m.in. kaszę, makaron, ryż, mleko, ser, konserwy, olej, cukier) i posiłki ok. 800 tysiącom osób.

W poprzednim Podprogramie 2018 ze wsparcia POPŻ skorzystało 736 tysięcy osób, które otrzymały 3,8 mln paczek żywnościowych i ponad 1,2 mln posiłków. Banki żywności zajmują się m.in. magazynowaniem i dystrybucją żywności dostarczanej przez producentów w ramach POPŻ – docierają do osób w trudnej sytuacji życiowej poprzez ogromną sieć lokalnych organizacji partnerskich.

Na terenie całego kraju działa 31 takich placówek tworząc Federację Polskich Banków Żywności. Wszystkie są organizacjami pozarządowymi o statusie stowarzyszenia lub fundacji. Ze wsparcia żywnościowego banków żywności korzystają rodziny wielodzietne, osoby bezrobotne, bezdomne, niepełnosprawne, wychodzące z nałogów i wiele innych, które znalazły się w trudnej sytuacji życiowej. Banki żywności wspierają żywnością zarówno seniorów i dorosłych, jak i dzieci.

źródło:
Zobacz więcej