
– Naszym celem jest, aby linia „Y” od Warszawy do Wrocławia i Poznania była zbudowana do 2030 roku. Oznaczać to będzie budowę około 470 kilometrów nowej linii kolejowej – zdeklarował Piotr Malepszak, członek zarządu spółki CPK odpowiedzialny za komponent kolejowy. Nowa trasa połączy stolicę, Centralny Port Komunikacyjny i Łódź z Wrocławiem i Poznaniem.
Komisja Europejska przyznała wsparcie dla współpracy z Francją w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości....
zobacz więcej
Spółka CPK podjęła współpracę z państwowymi kolejami francuskimi, SNCF, w zakresie doradztwa w projektowaniu kolei dużych prędkości. We Francji pociągi tego typu – TGV – kursują od 1981 r. 16 stycznia Komisja Europejska zatwierdziła unijne dofinansowanie usługi konsultacyjnej SNCF.
– Będziemy współpracować z najbardziej doświadczonymi kolejarzami, będzie to kooperacja w celu zdobycia know-how. Ale omówione zostaną możliwości współpracy dużych producentów z polskimi podmiotami, w zakresie konkretnych rozwiązań technicznych – wyjaśnił Piotr Malepszak.
– W pierwszej kolejności zajmiemy się odcinkami linii kolejowych, które są w sieci bazowej TEN-T. Do ich realizacji zobowiązuje nas Komisja Europejska i mamy bardzo dużą szansę na ich znaczące dofinansowanie ze środków unijnych. Realizacja linii „Y” jest zarazem zasadna z punktu widzenia potoków podróżnych i możliwości przeniesienia podróżnych z aut do pociągów, zarówno w podróżach dalekobieżnych, jak i poprawy połączeń regionalnych oraz poprawy przepustowości dla ruchu towarowego – mówił Malepszak.
Obecnie koszty budowy KDP nieco wzrosły. – Nasza analiza zakłada koszt rzędu 60 milionów złotych za kilometr linii dwutorowej. To koszt porównywalny z budową kilometra drogi ekspresowej, które obecnie są procedowane – poinformował Piotr Malepszak.
W przyszłym roku spółka CPK ogłosi pierwsze przetargi na dokumentację projektową nowych linii kolejowych, w tym elementy „Ygreka”.
Jak wyjaśnił Malepszak, priorytetem są odcinki „których realizacja dawałaby dużą funkcjonalność dla poprawy ruchu kolejowego także na liniach istniejących i efekty dla pasażerów i przewoźników w skróceniu czasu przejazdu” takie jak odcinek Warszawa Zachodnia - Bełchów i Sieradz - Czernica Wrocławska.