RAPORT

DEBATA W PARLAMENCIE EUROPEJSKIM PO WYROKU TK

Z Warszawy do Wrocławia w dwie godziny. W 2030 roku ruszy kolej dużych prędkości

Pierwsze przetargi na dokumentację projektową zostaną ogłoszone w 2021 r. (fot. Shutterstock/BOKEH STOCK)
Pierwsze przetargi na dokumentację projektową zostaną ogłoszone w 2021 r. (fot. Shutterstock/BOKEH STOCK)

– Naszym celem jest, aby linia „Y” od Warszawy do Wrocławia i Poznania była zbudowana do 2030 roku. Oznaczać to będzie budowę około 470 kilometrów nowej linii kolejowej – zdeklarował Piotr Malepszak, członek zarządu spółki CPK odpowiedzialny za komponent kolejowy. Nowa trasa połączy stolicę, Centralny Port Komunikacyjny i Łódź z Wrocławiem i Poznaniem.

KE przyznała wsparcie finansowe dla Programu Kolejowego CPK

Komisja Europejska przyznała wsparcie dla współpracy z Francją w przygotowaniach do planowania, projektowania i budowy Kolei Dużych Prędkości....

zobacz więcej

Spółka CPK podjęła współpracę z państwowymi kolejami francuskimi, SNCF, w zakresie doradztwa w projektowaniu kolei dużych prędkości. We Francji pociągi tego typu – TGV – kursują od 1981 r. 16 stycznia Komisja Europejska zatwierdziła unijne dofinansowanie usługi konsultacyjnej SNCF.

– Będziemy współpracować z najbardziej doświadczonymi kolejarzami, będzie to kooperacja w celu zdobycia know-how. Ale omówione zostaną możliwości współpracy dużych producentów z polskimi podmiotami, w zakresie konkretnych rozwiązań technicznych – wyjaśnił Piotr Malepszak.

– W pierwszej kolejności zajmiemy się odcinkami linii kolejowych, które są w sieci bazowej TEN-T. Do ich realizacji zobowiązuje nas Komisja Europejska i mamy bardzo dużą szansę na ich znaczące dofinansowanie ze środków unijnych. Realizacja linii „Y” jest zarazem zasadna z punktu widzenia potoków podróżnych i możliwości przeniesienia podróżnych z aut do pociągów, zarówno w podróżach dalekobieżnych, jak i poprawy połączeń regionalnych oraz poprawy przepustowości dla ruchu towarowego – mówił Malepszak.

Według przeprowadzonego w latach 2010-2013 studium wykonalności „Ygreka” przewidywany koszt budowy jednego kilometra trasy wynosił 43 mln zł. Miała ona powstać w latach 2014-2020.

Już w trakcie prac nad studium, w 2011 r. minister transportu w rządzie PO-PSL Sławomir Nowak podjął decyzję o zamrożeniu prac do okresu po 2030 r. Nowak skreślił również z listy inwestycji infrastrukturalnych sam centralny port lotniczy.

Adamczyk: Dzięki Kolei Plus pociągi wrócą na początek do 20 miejscowości

zobacz więcej

Obecnie koszty budowy KDP nieco wzrosły. – Nasza analiza zakłada koszt rzędu 60 milionów złotych za kilometr linii dwutorowej. To koszt porównywalny z budową kilometra drogi ekspresowej, które obecnie są procedowane – poinformował Piotr Malepszak.

W przyszłym roku spółka CPK ogłosi pierwsze przetargi na dokumentację projektową nowych linii kolejowych, w tym elementy „Ygreka”.

Jak wyjaśnił Malepszak, priorytetem są odcinki „których realizacja dawałaby dużą funkcjonalność dla poprawy ruchu kolejowego także na liniach istniejących i efekty dla pasażerów i przewoźników w skróceniu czasu przejazdu” takie jak odcinek Warszawa Zachodnia - Bełchów i Sieradz - Czernica Wrocławska.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej