RAPORT

Tusk kontra Tusk

Nie żyje biskup Stanisław Stefanek. Miał 83 lata

W 2007 roku biskup Stefanek uczestniczył w Światowym Kongresie Rodzin w Warszawie, na który przyjechało ponad 3 tysiące delegatów z ponad 60 krajów (fot. arch.PAP/Waldemar Deska)
W 2007 roku biskup Stefanek uczestniczył w Światowym Kongresie Rodzin w Warszawie, na który przyjechało ponad 3 tysiące delegatów z ponad 60 krajów (fot. arch.PAP/Waldemar Deska)

W Lublinie zmarł biskup Stanisław Stefanek, w latach 1996-2011 ordynariusz łomżyński, wcześniej od 1980 roku - biskup pomocniczy szczecińsko-kamieński. W latach 1993-2008 pełnił funkcję dyrektora Instytutu Studiów nad Rodziną Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Hierarcha miał 83 lata.

Nie żyje Christopher Tolkien. Był wykładowcą akademickim, pisarzem

Syn J.R.R. Tolkiena, Christopher Tolkien, zmarł w czwartek w wieku 95 lat. Był wykładowcą akademickim, pisarzem, a przez lata zarządzał dorobkiem...

zobacz więcej

Urodził się 7 maja 1936 roku w Majdanie Sobieszczańskim.

W wieku 13 lat wstąpił do Niższego Seminarium Duchownego Towarzystwa Chrystusowego dla Polonii Zagranicznej w Ziębicach koło Wrocławia. Święcenia kapłańskie przyjął 28 czerwca 1959 roku w Poznaniu z rąk arcybiskupa Antoniego Baraniaka w Towarzystwie Chrystusowym dla Polonii Zagranicznej. Pracował jako duszpasterz w Stargardzie Szczecińskim, był profesorem seminarium zakonnego w Poznaniu i wikariuszem generalnym Towarzystwa Chrystusowego.

Od 1972 roku był wykładowcą w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie. Prowadził zajęcia z zakresu teologii biblijnej, małżeństwa i rodziny. 4 lipca 1980 roku został mianowany biskupem pomocniczym diecezji szczecińsko-kamieńskiej. Jego zawołanie biskupie brzmiało: „In omnibus Christus” - We wszystkim Chrystus. Pełnił między innymi funkcję rektora seminarium duchownego w Szczecinie, wikariusza generalnego i kanonika tamtejszej kapituły katedralnej.

W 1996 roku mianowany przez papieża Jana Pawła II biskupem diecezjalnym diecezji łomżyńskiej. Uroczysty ingres do tamtejszej katedry odbył 17 listopada 1996.

Powołał Katolicki Ośrodek Adopcyjno-Opiekuńczy, Centrum Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego oraz Okno Życia. Wspierał Ruch Rodzin Nazaretańskich, Domowy Kościół i wspólnoty Focolari. Z jego inicjatywy zostało otwarte studium dla małżonków. W diecezji organizowano Marsze dla Życia i Dni Młodzieży.

W 2007 roku biskup Stefanek uczestniczył w Światowym Kongresie Rodzin w Warszawie, na który przyjechało ponad 3 tysiące delegatów z ponad 60 krajów. Po odejściu na emeryturę w 2011 roku, aktywnie podejmował działania duszpasterskie, zwłaszcza na rzecz rodzin. Głosił katechezy, rekolekcje i konferencje.

W 2008 roku biskup Stanisław Stefanek otrzymał Medal za Zasługi dla Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, a w 2009 został odznaczony przez prezydenta Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej