„Balconing” plagą na Balearach. Wprowadzono zakaz i wysokie kary

Taka zabawa może się skończyć kalectwem lub śmiercią (fot. Shutterstock/slava296)

Autonomiczny rząd Balearów, hiszpańskiego archipelagu na morzu śródziemnym, zatwierdził bezprecedensowy w Europie dekret, wprowadzający kary za skakanie z hotelowych balkonów. Właściciele placówek goszczących turystów będą mogli na podstawie nowych przepisów wyrzucać takie osoby z hotelu.

Ojciec z synem próbowali ratować tonącą dziewięciolatkę. Zginęła cała trójka

Ojciec z dwójką dzieci: dziewięcioletnią córką i szesnastoletnim synem utonęli w czasie wakacyjnego urlopu w nadmorskim kurorcie na Costa del Sol w...

zobacz więcej

Dekret przewiduje też inne sankcje dla amatorów upowszechniającej się w ostatnich latach na Balearach rozrywki, zwanej balconingiem. Osoby przyłapane na skakaniu do basenu z hotelowych balkonów zapłacą grzywnę w wysokości od 6 tys. do 60 tys. euro.

Z opublikowanego w 2019 r. badania wynika, że wskutek balconingu na terenie Hiszpanii co roku średnio zabija się lub ponosi uszczerbek na zdrowiu 10 turystów. Ostatnią śmiertelną ofiarą skakania z balkonu był 20-letni Brytyjczyk, który wypoczywał w kurorcie Magaluf na Majorce.

Jak poinformował Iago Negueruela odpowiedzialny w balearskim rządzie za turystykę, nowy dekret „ma służyć walce ze skrajnymi zachowaniami urlopowiczów” na tym hiszpańskim archipelagu.

Poza karaniem balconingu dekret wprowadza też zakaz nieograniczonej sprzedaży alkoholu przez placówki hotelowe i punkty gastronomiczne w ramach ofert promocyjnych. Między innymi chodzi o opcję zakupu kilku butelek alkoholu w cenie jednej.

Restrykcje dotyczące sprzedaży alkoholu będą obowiązywać w trzech balearskich kurortach: Magaluf i Playa de Palma na Majorce, a także West End w San Antonio na Ibizie. W każdym z tych miejsc sklepy nie będą mogły sprzedawać alkoholu w godzinach nocnych.

Dekret zacznie obowiązywać na Balearach od kwietnia 2020 r. Regionalny gabinet poinformował, że nowe przepisy będą ważne przez 5 lat.

źródło:

Zobacz więcej