RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Ponad tysiąc aut do kasacji po pożarze. Przyczyną piętnastoletni diesel

W oplach zafirach z silnikiem diesla wykryto usterkę, która może spowodować pożar (fot. Reuters/Stringer)

1,3 tys. samochodów zostanie prawdopodobnie uznanych za niezdatne do dalszej eksploatacji po pożarze, jaki wybuchł 7 stycznia w garażu lotniska w Stavanger w Norwegii. Chodzi o wszystkie pojazdy pozostawione w hali parkingowej.

Nocny pożar na lotnisku w Norwegii. Spłonęło kilkaset aut

Na pięciokondygnacyjnym parkingu dla trzech tysięcy samochodów na lotnisku Sola w Stavanger w południowo-zachodniej Norwegii wybuchł pożar....

zobacz więcej

- Biorąc pod uwagę, że w budynku było ponad tysiąc stopni i że od ponad półtora tygodnia stojące w hali samochody narażone były na silny swąd, obawiamy się, że wszystkie samochody trzeba będzie poddać kasacji. Nawet te pojazdy, które wydają się być nietknięte, mogą być przesiąknięte zapachem spalenizny, którego nie łatwo będzie usunąć – wyjaśnił Jostein Tendenes z rozliczającej szkodę firmy ubezpieczeniowej Tryg Forsikring.

7 stycznia wieczorem zapalił się zaparkowany w garażu lotniska w Stavanger opel zafira z 2005 r. z silnikiem diesla. Ogień rozprzestrzenił się pochłaniając 300 pojazdów i niszcząc fragment budynku. Część hali trzeba było rozebrać w trakcie akcji gaśniczej.

Wcześniej taki sam opel spowodował pożar, w wyniku którego spłonęło 60 samochodów w mieście Cork w Irlandii. W 2019 r. 235 tys. właścicieli pojazdów tej marki wezwano do warsztatów w Wielkiej Brytanii w związku z wykryciem przyczyn pożarów w tych autach.

Wartość 1,3 tys. samochodów ze Stavanger oszacowano na 320 mln koron (140 mln zł).

źródło:
Zobacz więcej