RAPORT

Tusk kontra Tusk

Mniej Niemców, więcej migrantów

Co czwarty mieszkaniec Niemiec ma obce pochodzenie (fot. Shutterstock/hanohiki)
Co czwarty mieszkaniec Niemiec ma obce pochodzenie (fot. Shutterstock/hanohiki)

Liczba mieszkańców Niemiec osiągnęła najwyższy poziom – poinformował Federalny Urząd Statystyczny. Jednak jak podaje Deutsche Welle, nie jest to spowodowane wzrostem liczby urodzin, ale napływem migrantów.

Rośnie liczba imigrantów niemożliwych do deportowania z Niemiec

Liczba imigrantów, którzy nie mogli zostać repatriowani z Niemiec ze względu na brak ważnych dokumentów, skoczyła do 71 proc. w 2017 r. –...

zobacz więcej

W Niemczech mieszka ok. 83,2 mln osób – wynika z danych Federalnego Urzędu Statystycznego za ubiegły rok. Pod koniec 2019 roku żyło w Niemczech ok. 200 tys. osób więcej niż rok wcześniej. Jest to jednak najmniejszy wskaźnik od 2012 roku. „Liczba ludności wzrosła tylko dzięki imigracji” - pisze na swych stronach Deutsche Welle.

W Niemczech jest ciągle ujemny przyrost naturalny. W ubiegłym roku na świat przyszło 770-790 tys. dzieci co, przy liczbie zgonów na poziomie 920-940 tys., powoduje wymieranie niemieckiego społeczeństwa.

Z kolei tzw. migracja netto, czyli różnica między napływem ludności a emigracją z Niemiec za granicę, wyniosła ok. 300-350 tys. osób.

Niemiecka gospodarka jest skazana na napływ obcokrajowców. Według prognoz Federalnego Urzędu Statystycznego liczba ludności w wieku produkcyjnym zmniejszy się do roku 2035 o 4-6 mln.

Ta tendencja widoczona jest od kilku lat. W 2018 r. do Niemiec przyjechało 1,6 mln osób. Niemiecki urząd statystyczny poinformował w ubiegłym roku, że pod koniec 2018 r. w Niemczech mieszkało prawie 11 mln obkrajowców.

Z kolei z raportu pełnomocnik rządu RFN ds. integracji Anette Widmann-Mauz wynika, że już co czwarty mieszkaniec Niemiec - czyli aż 25 proc. - ma pochodzenie imigranckie. Jest to 21 mln osób, z których ponad połowa posiada obywatelstwo RFN.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej