RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Iran: wzmagają się prześladowania chrześcijan, ale rośnie liczba nawróceń

W Iranie nawet legalnie działające Kościoły nie mogą przyjmować konwertytów z islamu (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)
W Iranie nawet legalnie działające Kościoły nie mogą przyjmować konwertytów z islamu (fot. Fatemeh Bahrami/Anadolu Agency/Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Do Europy przybywa coraz więcej irańskich chrześcijan. Zazwyczaj nie obnoszą się ze swą wiarą, są nieufni. Boją się, że tajna policja islamska może ich śledzić również poza granicami kraju. W Iranie nawet legalnie działające Kościoły nie mogą przyjmować konwertytów z islamu. Niedawno rząd zakazał muzułmanom zatrudniania chrześcijan w swoich firmach.

Chrześcijaństwo najbardziej prześladowaną religią świata. W Azji najgorzej

Według badań chrześcijaństwo jest najbardziej prześladowaną religią na świecie. W ostatnim czasie problem ten nasilił się w Azji Południowej i...

zobacz więcej

Sytuację irańskich chrześcijan omawiał na antenie Radia Watykańskiego ks. Jean-Marie Humeau, który udziela im opieki we Francji. Ks. Humeau podkreślił, że pomimo oficjalnych deklaracji i zacieśniania watykańsko-irańskiej współpracy, sytuacja wyznawców Chrystusa w tym kraju stale się pogarsza.

Ostatnio rząd wprowadził na przykład rozporządzenie, zgodnie z którym muzułmanie nie mogą zatrudniać w swych firmach chrześcijan. W najtrudniejszym jednak położeniu są muzułmanie, którzy nawracają się na chrześcijaństwo. – Paradoksalnie, pomimo niesprzyjających warunków, takich przypadków jest coraz więcej – mówił ks. Humeau.

– W Iranie konstytucja przewiduje istnienie dwóch Kościołów katolickich: ormiańskiego i chaldejskiego. Problem polega jednak na tym, że od pewnego już czasu wzrasta liczba nawróceń w ramach tak zwanych Kościołów domowych, które znajdują się pod silnym wpływem chrześcijan ewangelicznych – mówił w Radiu Watykańskim francuski duchowny.

– Pozostają oni w tych wspólnotach domowych, ponieważ zmiana religii jest przez islam surowo zakazana. Islam przewiduje bardzo surowe kary za apostazję. Kościoły oficjalnie uznane przez państwo nie mogą ich przyjąć, zakazuje im tego policja religijna. Ewangelia Chrystusa przyciąga jednak Irańczyków i niemało z nich się nawraca – wyjaśnił kapłan

– Kiedy ich nawrócenie wyjdzie na jaw, nie mogą pozostać w Iranie. Chrześcijanie więc uciekają, najczęściej przez Turcję, bo tam mogą pojechać na wizę turystyczną. Kiedy docierają do Francji, nie są zbyt dobrze przyjmowani. Wielu instytucjom trudno jest zrozumieć, że zmiana religii wymaga opuszczenia kraju – ubolewał francuski ksiądz.

Prześladowania katolików w Chinach się nasilają. Raport o wolności religijnej na świecie

Mimo porozumienia między Pekinem a Watykanem represje wobec podziemnego Kościoła katolickiego w Chinach się nasiliły – wynika z raportu władz USA...

zobacz więcej

– Oni jednak przybywają i jest ich coraz więcej. Próbujemy więc w ramach katolickich wspólnot wschodnich organizować dla nich pewne struktury, w których mogliby być przyjęci – tłumaczył.

Ks. Humeau przyznał, że bardzo trudno jest zdobyć zaufanie irańskich chrześcijan. Są bowiem bardzo nieufni; wiedzą, że islamska policja religijna może infiltrować również środowiska chrześcijańskie we Francji.

– Pomagamy im jednak, by przy zachowaniu wszelkiej dyskrecji nawiązali kontakt z innymi chrześcijańskimi uciekinierami z Iranu i by w ten sposób nawiązała się między nimi sieć relacji – dodał.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej