Sondaż CBOS: PiS ma blisko dwa razy więcej zwolenników niż KO

10 proc. badanych nie było zdecydowanych, które ugrupowanie byliby gotowi poprzeć (fot. PAP/Darek Delmanowicz)

W styczniu najwięcej zwolenników ma koalicja rządząca – PiS może liczyć na poparcie 44 proc. pewnych uczestników wyborów; KO popiera 23 proc., Lewicę – 10 proc.; PSL–Kukiz'15 może liczyć na 7–proc. poparcie, a Konfederacja na 5 proc. głosów – wynika z najnowszego sondażu CBOS.

Nowy sondaż: Duda i długo, długo nikt

Gdyby wybory prezydenckie odbyły się w najbliższą niedzielę prawie 45 proc. uprawnionych do głosowania wybrałoby Andrzeja Dudę, a niewiele ponad 23...

zobacz więcej

W styczniu poparcie dla PiS–u deklaruje 44 proc. pewnych uczestników wyborów, co oznacza spadek o 1 pkt proc. w porównaniu z poprzednim sondażem z przełomu listopada i grudnia.

Głosowanie na KO zadeklarowało 23 proc. ankietowych, czyli o 1 pkt proc. więcej niż w badaniu z poprzedniego miesiąca.

Na trzecim miejscu znalazła się w grudniu Lewica (SLD, Wiosna, Lewica Razem), którą popiera 10 proc. Polaków – to spadek o 1 pkt proc. CBOS wyróżnił poparcie dla Nowej Lewicy (która ma powstać z połączenia SLD i Wiosny), wyniosło ono 7 proc. oraz poparcie dla Lewicy Razem, które wyniosło 3 proc.

7 proc. badanych zadeklarowało poparcie dla PSL–Kukiz'15 (wzrost o 1 pkt proc). Konfederację popiera 5 proc. badanych, co oznacza spadek o 1 pkt proc.

W styczniu 78 proc. uprawnionych do głosowania zadeklarowało, że wzięłoby udział w wyborach, gdyby odbywały się w najbliższą niedzielę. To o 3 pkt proc. mniej niż w poprzednim badaniu CBOS.

Andrzej Duda wygrywa w obu turach. Na podium także kandydat

Według sondażu United Survey Company dla „Dziennika Gazety Prawnej” i RMF FM w najbliższych wyborach w pierwszej turze największe poparcie będzie...

zobacz więcej

10 proc. badanych nie było zdecydowanych, które ugrupowanie byliby gotowi poprzeć (wzrost o 2 pkt proc.).

CBOS komentuje, że emocje wyborcze nieco opadły, o czym świadczy trochę mniejsze niż w grudniu zainteresowanie udziałem w hipotetycznych wyborach oraz rosnący odsetek osób niezdecydowanych, na kogo oddać swój głos.

– Układ preferencji partyjnych pozostaje stabilny. Po wyborach, a więc od listopada zyskała nieco jedynie KO, pozostałe ugrupowania i koalicje raczej tracą niż zwiększają swój wyborczy potencjał. Spośród ugrupowań lewicowych więcej wyborców przyciąga zapowiadana Nowa Lewica – partia mająca powstać z połączenia SLD i Wiosny – niż Lewica Razem – komentuje CBOS.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” przeprowadzono metodą wywiadów bezpośrednich wspomaganych komputerowo (CAPI) w dniach 9–16 stycznia 2020 r. na liczącej 1069 osób reprezentatywnej próbie losowej dorosłych mieszkańców Polski.

źródło:

Zobacz więcej