RAPORT

Tusk kontra Tusk

GIS wdroży nowy system powiadamiania o wprowadzeniu środków spożywczych

Przed wprowadzeniem do obrotu określonych środków spożywczych przedsiębiorcy zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie Głównego Inspektora Sanitarnego (fot. Shutterstock/marilyn barbone)
Przed wprowadzeniem do obrotu określonych środków spożywczych przedsiębiorcy zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie Głównego Inspektora Sanitarnego (fot. Shutterstock/marilyn barbone)

Na początku lutego Główny Inspektorat Sanitarny uruchomi nowy system powiadamiania o wprowadzeniu do obrotu suplementów diety, żywności wzbogacanej i żywności dla określonych grup.

Błąd w wykazie alergenów. Lidl wycofuje partię popularnych lodów

Firma Lidl sp. z o.o. sp. k., ze względu na bezpieczeństwo konsumentów z alergią na gluten i nietolerancją glutenu, podjęła decyzję o wycofaniu z...

zobacz więcej

GIS informuje, że w związku z koniecznością migracji danych ze starego systemu obsługi, 30 stycznia br. ok. godz. 15 planowane jest wyłączenie Elektronicznego Systemu Powiadamiania. Od 30 stycznia do 3 lutego przewidywana jest przerwa techniczna w działaniu rejestru oraz systemu.

Nowy system zostanie uruchomiony 4 lutego. Jak wyjaśnia Inspektorat, usprawni on nadzór nad żywnością objętą obowiązkiem powiadamiania i ułatwi przedsiębiorcom prawidłowe wypełnienie formularza powiadomienia, pozwalając na wyeliminowanie najczęściej popełnianych błędów.

Z nowego systemu nadal korzystać będą przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu środki spożywcze kwalifikowane jako: suplementy diety; żywność wzbogacana; żywność specjalnego przeznaczenia medycznego oraz preparaty do początkowego żywienia niemowląt, a w przyszłości również niektóre preparaty do dalszego żywienia niemowląt oraz środki spożywcze zastępujące całodzienną dietę, do kontroli masy ciała.

Przed wprowadzeniem do obrotu określonych środków spożywczych przedsiębiorcy zobowiązani są do poinformowania o tym fakcie Głównego Inspektora Sanitarnego. Obowiązek dotyczy przedsiębiorców wprowadzających po raz pierwszy produkt na terytorium Polski.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej