RAPORT

Pogarda

Najstarszy lądowy skorpion ma 437 milionów lat

Najstarsze zwierzę lądowe to skorpion (fot. Wendruff/ Scientific Reports, 2020)
Najstarsze zwierzę lądowe to skorpion (fot. Wendruff/ Scientific Reports, 2020)

Najnowsze

Popularne

Naukowcy twierdzą, że zwierzę, które pierwsze wyszło z wody na ląd to skorpion. Zbadano skamielinę skorpiona, żyjącego 437 milionów lat temu. Miał on wykształcony układ pozwalający na oddychanie tlenem atmosferycznym. Odkrycie opublikowano w piśmie „Scientific Reports”.

Niezwykłe znalezisko we Fromborku. Odkryto ok. 800 zabytkowych obiektów

Około 800 zabytkowych obiektów odkryto podczas prac archeologicznych na wzgórzu katedralnym we Fromborku w woj. warmińsko-mazurskim. Według badaczy...

zobacz więcej

Najstarsze skamieliny, które potwierdzają życie na Ziemi sięgają 560 milionów lat. Do niedawna najstarszym lądowym skorpionem był Dolichophonus loudonensis znaleziony w Szkocji. Jego wiek wynosi 434 miliony lat. 2,5-centymetrowy Parioscorpio venator, czyli „przodek łowcy skorpionów” jest 3 miliony lat starszy.

Co ciekawe, naukowcy odkryli skorpiona, analizując zbiór okazów paleontologiczny Uniwersytetu Wisconsin (USA), odkrytych w Wisconsin w... 1985 roku. Przez 35 lat nikt nie zainteresował się skamielinami.

– Mamy do czynienia nie tylko z najstarszym znanym skorpionem, ale także z najstarszym znanym przedstawicielem pajęczaków. Jedną z najbardziej udanych linii stworzeń lądowych w całej historii Ziemi – przyznał jeden z odkrywców, profesor Loren Babcock.

– Co ważniejsze, zidentyfikowaliśmy mechanizm, dzięki któremu zwierzęta dokonały tego pierwszego przejścia od środowiska morskiego do lądowego. To rewolucyjne odkrycie – dodał prof. Babcock.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej