RAPORT

Pogarda

Jedzenie brunchu może powodować nadwagę

Ta przyjemna celebracja wolnego dnia może mieć negatywny wpływ na naszą sylwetkę (fot. Shutterstock/Fuss Sergey)
Ta przyjemna celebracja wolnego dnia może mieć negatywny wpływ na naszą sylwetkę (fot. Shutterstock/Fuss Sergey)

Najnowsze

Popularne

Brunch to połączenie późnego śniadania z wczesnym lunchem. Jemy ten posiłek zazwyczaj w weekendy, kiedy później wstajemy. Ta przyjemna celebracja wolnego dnia może niestety mieć negatywny wpływ na naszą sylwetkę.

Otyłość uzależnia

Nauka odkrywa kolejne tajemnice niezdrowego przybierania na wadze. Clue tkwi w mózgu – w centrum nagrody i w działaniu zegara biologicznego. Oraz...

zobacz więcej

Niespieszny brunch to jeden z przyjemniejszych momentów w czasie weekendu. Niestety, zdaniem ekspertów od zdrowego żywienia, rezygnacja ze śniadania na rzecz brunchu może doprowadzić do nadwagi.

Jak się bowiem okazuje, spożywanie posiłku później, nawet jeśli jego kaloryczność jest taka sama, może przyczyniać się do podwyższenia BMI. Dlatego też eksperci zachęcają do tego, aby w weekendy nie zakłócać swojej codziennej rutyny i trzymać się wypracowanego rytmu dnia.

Badacze z Uniwersytetu w Barcelonie, którzy przeprowadzili badanie, twierdzą, że nasze zegary biologiczne, zwane układami okołodobowymi, przygotowują metabolizm do pracy w określonych porach. Okazuje się, że im bardziej różnią się harmonogramy posiłków w dni powszednie od weekendu, tym większe prawdopodobieństwo nadwagi.

Jedzenie trzy i pół godziny później w weekendy wydaje się powodować najbardziej ekstremalny przyrost masy ciała. Ludzie, którzy jedli tak późno w weekendy, mieli wskaźnik BMI o 1,3 jednostki wyższy niż uczestnicy, którzy jedli posiłki mniej więcej o tej samej porze w dni powszednie i weekendy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej