RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Studentka latami jadła sam ryż. Głodowała, by oszczędzić na leczenie brata

Chińska studentka przez pięć lat żywiła się wyłącznie ryżem zmieszanym z chilli (fot. YouTube/ People's Daily, China)

Chińska studentka Wu Huayan przez kilka lat żyła za jedynie dwa juany dziennie (ok. 1,12 zł), aby oszczędzić pieniądze na leczenie młodszego brata. Chociaż nagłośnienie jej historii zaowocowało wsparciem finansowym od innych ludzi, kobieta zmarła w szpitalu z niedożywienia.

W Niemczech rośnie liczba bezdomnych. Są wśród nich dzieci i młodzież

Według ujawnionych danych Niemieckiego Związku Pomocy Bezdomnym, w 2018 r. w Niemczech prawie 680 tys. osób nie miało miejsca stałego zameldowania,...

zobacz więcej

Jak informują chińskie media, 24-letnia Huayan ważyła w chwili śmierci zaledwie 20 kg. Lekarze powiedzieli, że z powodu niedożywienia straciła brwi i około połowę włosów na głowie.

Chińska studentka przez pięć lat żywiła się wyłącznie ryżem zmieszanym z chilli. Ona i jej młodszy brat byli utrzymywani przez wujów, którzy na to przeznaczali 300 juanów miesięcznie (ok. 165 zł). Za większość tej kwoty kupowano leki dla brata Wu, który miał problemy ze zdrowiem psychicznym.

W rozmowie z Chongqing Morning Post 24-latka zdradziła, że jej ojciec i babcia zmarli w nędzy. Jak wyjaśniała, oboje chorowali, ale nie było ich stać na lekarstwa.

Z powodu niedożywienia Wu sama popadła w poważną chorobę. Konieczny był zabieg, który wyceniono na ok. 200 tys. juanów (ok. 112 tys. zł). 24-latka trafiła do szpitala w październiku 2019 r. Miała problemy z sercem i oddychaniem.

Nauczyciele i koledzy ze studiów przekazali na jej leczenie ok. 40 tys. juanów. Sprawa została także nagłośniona w internecie. Datki przekroczyły trzykrotnie kwotę wymaganą na operację.

Niestety 24-latki nie udało się uratować; w poniedziałek brat Wu poinformował dziennikarzy o jej śmierci. Zgon studentki wywołał w chińskich mediach społecznościowych dyskusję o ubóstwie i nierównościach społecznych w różnych częściach kraju.

Wielu komentujących stwierdziło, że państwo powinno wspierać osoby znajdujące się w bardzo ciężkiej sytuacji finansowej, a Wu dałoby się uratować, gdyby pomoc nadeszła wcześniej.

źródło:
Zobacz więcej