RAPORT

Tusk kontra Tusk

Etiopczycy chcą zbudować gigantyczny port lotniczy

Etiopskie linie lotnicze to największy przewoźnik w Afryce (fot. Shutterstock/Philip Pilosian)
Etiopskie linie lotnicze to największy przewoźnik w Afryce (fot. Shutterstock/Philip Pilosian)

Prezes linii Ethiopian Airlines, Tewolde Gebremariam zapowiedział, że jeszcze pod koniec tego roku na przedmieściach stolicy Etiopii, Addis Abeby ma rozpocząć się budowa nowego lotniska, zdolnego obsłużyć 100 mln pasażerów.

LOT chce przejąć niemieckie linie. Ruszyły negocjacje

Polska Grupa Lotnicza, właściciel linii LOT, może przejąć niemieckiego przewoźnika turystycznego CONDOR. Ruszyły już negocjacje w tej sprawie -...

zobacz więcej

Ethiopian Airlines, największa i najbardziej rentowna linia Afryki, chce w ten sposób stać się globalnym graczem na rynku lotniczym. Jak podaje Reuters, przewoźnik zarobił w ubiegłym roku na czysto 260 mln dolarów. Ma nowoczesną flotę liczącą 116 samolotów i obsługuje grubo ponad 12 mln pasażerów rocznie.

Nowe megalotnisko będzie jednym z największych portów lotniczych na świecie. Ma kosztować 5 mld dolarów. Powstanie w miejscowości Bishoftu, 39 kilometrów na południe od Addis Adeby. Obecnie EA lata z lotniska Bole International, które w ubiegłym roku zostało rozbudowane i może pomieścić 22 mln pasażerów.

– Lotnisko Bole nie będzie w stanie pomieścić naszych samolotów. To piękne lotnisko i wygląda na bardzo duże, ale patrząc na to, jak szybko się rozwijamy, za 3-4 lata będzie przepełnione pasażerami – powiedział Gebremariam.

Na razie nie są znane szczegóły, na przykład dotyczące daty powstania ani źródeł finansowania. Niewykluczone, że za budowę zapłacą Chińczycy, którzy już teraz finansują kilka ważnych inwestycji infrastrukturalnych w Etiopii.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej