RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wiceminister sprawiedliwości: Ustawa odbiera sędziom prawo, które sobie uzurpują

– Ta ustawa daje gwarancję, że jeśli sędziowie będą podważali porządek ustrojowy w naszym państwie, to jako władza ustawodawcza mamy prawo określić sankcje za takie postępowanie przeciw prawu. Na tym polega trójpodział władz – mówił w trakcie debaty w Senacie do opozycji wiceminister sprawiedliwości Sebastian Kaleta. – Fundamentalną różnicą między nami a wami jest to, że wy próbujecie pozbawić Polskę części jej suwerenności – dodawał, odnosząc się do ich postawy wobec unijnej ingerencji w polską debatę nad reformą sądów.

„Odpowiedzialność sędziów za krzywdy – konieczna”. Była senator PO podaje przykłady [WIDEO]

Z jednej strony są sędziowie niezwykle wpływowi, w większości wspaniali ludzie. Z drugiej strony w tej grupie jest wielu, zbyt wielu takich,...

zobacz więcej

Jak mówił poseł, nikt nie kwestionuje faktu, że należy przestrzegać traktatów. Jego zdaniem zachodzi jednak istotna różnica pomiędzy zachowaniem polityków obozu rządzącego i opozycji.

– Fundamentalną różnicą między nami a wami jest to, że wy próbujecie pozbawić Polskę części jej suwerenności – mówił Kaleta.

Polityk uważa, że ustawy sądowej, nad którą trwa debata, nie można nazywać „kagańcową”, gdyż ma ona „ratować kraj przed anarchią”.

– Ta ustawa daje gwarancję, że jeśli sędziowie będą podważali porządek ustrojowy w naszym państwie, to jako władza ustawodawcza mamy prawo określić sankcje za takie postępowanie przeciw prawu. Na tym polega trójpodział władz. Władza ustawodawcza w zgodzie z konstytucją ustala reguły. Te reguły są realizowane przez rząd, a sąd patrzy, czy są one realizowane w sposób prawidłowy, a nie sam tworzy reguły – mówił Kaleta.

Jak dodawał, „wywieranie presji na ustawodawcę mówiąc, że polska nie stosuje wyroku TSUE, jest kolejnym przekładem realizacji hasła o »ulicy i zagranicy«”.

źródło:
Zobacz więcej