RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Telemarketerzy w odwrocie. Przyczyną restrykcyjna wykładnia przepisu

UOKiK konsekwentnie karze za wykonywanie połączeń bez zgody konsumentów (fot. Shutterstock/Andrey_Popov)

W decyzjach wydanych w ostatnich miesiącach UOKiK konsekwentnie karze za wykonywanie połączeń bez zgody konsumentów. Dotyczy to również firm wykonujących akcje marketingowe, telemarketing powoli odchodzi więc do lamusa. Sprawę opisuje gazetaprawna.pl.

Tysiące Polaków nękanych niechcianymi połączeniami

Aż trzy urzędy walczą w Polsce z telemarketerami, tyle że niezbyt skutecznie. Pojedyncze kary nie ukrócą fali coraz bardziej uciążliwych telefonów...

zobacz więcej

Przyczyną sytuacji jest rygorystyczna wykładnia art. 172 ustawy o prawie telekomunikacyjnym. Czytamy w nim, że „zakazane jest używanie telekomunikacyjnych urządzeń końcowych i automatycznych systemów wywołujących dla celów marketingu bezpośredniego, chyba że abonent lub użytkownik końcowy uprzednio wyraził na to zgodę”. Jak mówi portalowi prezes Forum Call Center Maciej Buś, przepis właściwie nie pozostawia przedsiębiorcom przestrzeni.

– Chciałbym móc interpretować ten przepis w sposób umożliwiający racjonalną komunikację pomiędzy marką i firmą. Obawiam się jednak, że mamy związane ręce. Trzeba powiedzieć wprost: działalność telemarketingowa polegająca na kontaktowaniu się z nowymi klientami jest zasadniczo niedozwolona – wskazuje Buś.

Na taką właśnie tendencję wskazują decyzje UOKiK z ostatnich miesięcy. Jak podaje portal, w maju 2019 r. kary za dzwonienie do konsumentów zostały nałożone m.in. na firmę telekomunikacyjną Netia.

źródło:
Zobacz więcej