Laureatka Nobla będzie wydawać książki. Szansę mają u niej wyłącznie kobiety

Zdaniem noblistki kobietom trudniej się przebić w świecie literackim (fot. Reuters/TT News Agency)

Swietłana Aleksijewicz, laureatka Nobla w dziedzinie literatury za 2015 r., postanowiła otworzyć własne wydawnictwo. Od razu zaznaczyła jednak, że mężczyźni nie mają szans na na to, żeby opublikować u niej swoją książkę.

King pod ostrzałem feministek. Chciał jedynie, żeby Oscara otrzymał najlepszy artysta

Nie milkną echa nominacji do Oscarów. Najwięcej kontrowersji wzbudziło to, że do nagród dla aktorów nominowano tylko jedną osobę o innym kolorze...

zobacz więcej

Autorka książek: „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety ”, „Ostatni świadkowie. Utwory solowe na głos dziecięcy ” i „Ołowiane żołnierzyki” podzieliła się tą informacją na łamach białoruskiej gazety „Nasza niwa”. Wydawnictwo nie ma jeszcze nazwy, ale zgodnie z zapewnieniami pisarki powinno zacząć działać w ciągu kilku najbliższych miesięcy.

Pomysł stworzenia oficyny publikującej wyłącznie książki napisane przez kobiety zrodził się w głowie Aleksijewicz już w połowie 2019 r.

– Mężczyźni są wszędzie, a twórczość kobiet jest wydawana rzadko – uzasadniła swoją inicjatywę noblistka. Mimo że jej książki ukazują się w 55 krajach i cieszą się ogromną popularnością, pisarka uważa, że kobietom o wiele trudniej przebić się w literackim świecie niż mężczyznom. Jej wydawnictwo ma sprawić, że to się zmieni.

Aleksijewicz dzięki swojej inicjatywie stanie się też jedną z ambasadorek programu PublisHer, który powstał w październiku 2019 r. Jego autorką jest Bodour Al Kasimi, wiceprezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Wydawców i założycielka Stowarzyszenia Wydawców Emirackich. Celem programu jest wyrównanie szans kobiet i mężczyzn w świecie literatury.

źródło:

Zobacz więcej