RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

Warszawskie reprywatyzacje. Były urzędnik ratusza z zarzutami korupcyjnymi

Według ustaleń chodzi o Gerarda P. (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Zarzuty wręczenia łapówki w kwocie 20 tys. zł i przyjęcia korzyści majątkowej w kwocie 10 tys. zł postawiła wrocławska prokuratura byłemu urzędnikowi warszawskiego magistratu. Jest on podejrzanym w śledztwie dotyczącym stołecznych reprywatyzacji. Śledczy złożyli wniosek o areszt.

Przedsiębiorca z zarzutami łapownictwa w śledztwie dot. warszawskich reprywatyzacji

Zarzut wręczenia 20 tys. zł łapówki jednemu z urzędników stołecznego magistratu postawiła wrocławska prokuratura w śledztwie dot. warszawskich...

zobacz więcej

Były urzędnik został w środę zatrzymany przez CBA. Prokuratura Regionalna we Wrocławiu nie ujawni tożsamości podejrzanego. Poinformowała jedynie, że to były urzędnik warszawskiego magistratu.

Rzeczniczka prokuratury Katarzyna Bylicka poinformowała, że mężczyzna usłyszał we wrocławskiej prokuraturze trzy zarzuty dotyczące korupcji. Były urzędnik jest podejrzany o wręczenie łapówki w łącznej kwocie 20 tys. zł i o przyjęcie korzyści majątkowej w kwocie 10 tys. zł.

Według śledczych mężczyzna dopuścił się korupcji w zamian za przychylność i pozytywne rozpoznawanie wniosków o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskich.

Prokuratura złożyła do wrocławskiego sądu wniosek o trzymiesięczny areszt dla byłego urzędnika. To kolejna osoba zatrzymana w tym tygodniu przez CBA w prowadzonych przez wrocławską prokuraturę śledztwa dot. warszawskich reprywatyzacji.

W czwartek poinformowano, że zarzuty wręczenia 20 tys. zł łapówki „w zamian za przychylność i pozytywne rozpoznawanie wniosku o ustanowienie prawa użytkowania wieczystego do nieruchomości warszawskiej położonej przy ul. Młynarskiej 48 na rzecz nabywcy roszczeń dekretowych” usłyszał prezes spółki handlowej z branży nieruchomości. Według ustaleń chodzi o Gerarda P.

W środę prokuratura poinformowała, że zarzuty w tej sprawie usłyszał też urzędnik warszawskiego ratusza. Tu także śledczy nie udzielają informacji o tożsamości podejrzanego. Z ustaleń wynika, że chodzi o Jerzego P., który obecnie pracuje w Wydziale Zasobów Lokalowych w dzielnicy Żoliborz.

Obecnie agenci warszawskiej delegatury CBA prowadzą pod nadzorem prokuratury ok. 70 śledztw, które dotyczą blisko 200 nieruchomości. 30 grudnia 2019 r. wrocławska prokuratura regionalna skierowała do sądu już siódmy akt oskarżenia w związku z tym wielowątkowym postępowaniem.

źródło:
Zobacz więcej