RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Po raz drugi z rzędu przeładunki w portach powyżej 100 mln ton

Najwięcej, bo o 6,4 proc. do 52,2 mln ton wzrosły w roku 2019 przeładunki w porcie w Gdańsku (fot. arch. PAP/Adam Warżawa)

Przeładunki w polskich portach wzrosły w 2019 r. do 108,3 mln ton z 105,7 mln ton w 2018 r. To wzrost o 2,4 proc. i oznacza, że po raz drugi w historii przeładunki przekroczyły 100 mln ton – wynika z danych Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Paliwo z Lotosu będzie napędzać polskie promy

Spółka Lotos Asfalt zawarła roczny kontrakt z Polską Żeglugą Bałtycką na dostawy niskosiarkowych paliw za ponad 100 mln zł, które będą napędzać...

zobacz więcej

Jak podał resort, najwięcej, bo o 6,4 proc. do 52,2 mln ton wzrosły w 2019 r. przeładunki w porcie w Gdańsku. W Gdyni w tym samym czasie przeładowano o 2,2 proc. więcej, czyli niemal 24 mln ton. Spadły natomiast, o 3,3 proc., przeładunki w porcie Szczecin-Świnoujście, do 32,2 mln ton.

– To od kilku lat już pewna tradycja, że porty co roku biją rekordy, jeśli chodzi o ilość przeładunków. Jednak, aby utrzymać ten wzrost niezbędne są nowe inwestycje. Te najważniejsze to przede wszystkim Port Centralny w Gdańsku, Port Zewnętrzny w Gdyni i terminal kontenerowy w Świnoujściu, ale także pogłębienie toru wodnego Świnoujście-Szczecin do 12,5 metra. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – powiedział minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.

– Realizacja tych inwestycji przyśpieszy dzięki przyjętej w ubiegłym roku przez parlament specustawie w zakresie budowy portów zewnętrznych. Ważne jest też to, że właśnie trwa modernizacja linii kolejowych do trzech strategicznych portów morskich – dodał minister.

Budowa Portu Centralnego w Gdańsku ma kosztować około 12 mld zł, Portu Zewnętrznego w Gdyni 4-5 mld zł, a terminalu w Świnoujściu 2-2,5 mld zł.

źródło:

Zobacz więcej