RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Niemcy sparaliżowane przez strajki. Tysiące ciągników na ulicach miast

W Hanowerze policja oczekuje 2,5 tys. protestujących (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)
W Hanowerze policja oczekuje 2,5 tys. protestujących (fot. Abdulhamid Hosbas/Anadolu Agency via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

W całych Niemczech spodziewane są manifestacje rolników. Protestują oni przeciwko polityce rządu wobec wsi, m.in. przeciw zbyt wyśrubowanym ich zdaniem wymogom ochrony środowiska. Tysiące ciągników zablokują ulice niemieckich miast.

Ulice zablokowane przez traktory. Niemieccy rolnicy protestują przeciw polityce klimatycznej

Od rana niemieccy rolnicy demonstrują w Hamburgu przeciw polityce rządu, która – jak mówią – pod pretekstem ochrony klimatu niszczy gospodarstwa....

zobacz więcej

„Tworzone obecnie polityczne ramy są być może pomocne z punktu widzenia ekologii, ale nie ekonomii. To już nie jest społeczna gospodarka rynkowa. Polityka jest ideologizowana. W efekcie nie możemy normalnie prowadzić gospodarstw” – wyjaśnia powód protestów w rozmowie z dziennikiem „Sueddeutsche Zeitung” Dirk Andersen, jeden z przywódców manifestujących rolników.

Dodaje, że co prawda jego 160-hektarowe gospodarstwo na razie przynosi dochody, ale przepisy dotyczące ochrony zwierząt, owadów itd. powodują, że dla jego dzieci rolnictwo przestanie być opłacalne.

W Dreźnie od rana po ulicach miasta krąży około 1 tys. ciągników. W Hanowerze policja spodziewa się 2,5 tys. protestujących, w Stuttgarcie – 1 tys., a w Norymberdze – 10 tys. Demonstracje i przejazdy przez centra miast zostały zgłoszone też m.in. w Kilonii, Rostocku, Magdeburgu, Halle, Bremie i Moguncji.

Traktory na ulicach Berlina. Rolnicy protestują przeciwko kolejnym restrykcjom

Tysiące rolników wjechało do Berlina traktorami, aby wziąć udział w demonstracji przeciwko polityce rolnej niemieckiego rządu. Nie zgadzają się na...

zobacz więcej

Rolnicy zapowiadają, że przez Berlin ma przejechać „tylko” 500 ciągników; jak mówią, jest to gest dobrej woli z ich strony – w stolicy Niemiec rozpoczynają się właśnie targi rolno-spożywcze Zielony Tydzień (Gruene Woche).

Opisując sytuację, w jakiej znaleźli się rolnicy w Niemczech, Andersen przypomina, że aby sprostać potrzebom konsumentów, wieś musi dostarczyć dziennie 160 tys. świń i 1,5 mln kurczaków, głównie do miast. Jednocześnie to pod naciskiem przede wszystkim mieszkańców miast politycy wprowadzają coraz bardziej wyśrubowane normy dotyczące ochrony środowiska.

– Żaden z rolników nie chce szkodzić środowisku. Bez środowiska nie moglibyśmy istnieć, bez ochrony nasze zwierzęta by wyzdychały. Ale to, co robimy i czego nie robimy, musi mieć też na względzie opłacalność. Jeśli chcemy mieć zrównoważone, regionalne rolnictwo, nie obejdzie się bez rekompensaty finansowej, również ze środków unijnych – postuluje Dirk Andersen.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej