RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Eksperci apelują do władz. Najniższy współczynnik urodzeń od ponad 70 lat

Najmniej urodzeń od 1949 r. (fot. Shutterstock/Pushish Images)

Współczynnik urodzeń w Chinach spadł w zeszłym roku do najniższego poziomu od czasu powstania Chińskiej Republiki Ludowej w 1949 r. - poinformował chiński rząd, akcentując obawy przed starzeniem się społeczeństwa.

Chiny u progu kryzysu demograficznego. Rekordowo mała liczba urodzeń

Państwo, które jeszcze do niedawna miało surowe kary za posiadanie zbyt dużej liczby potomstwa, teraz stoi u progu potencjalnego kryzysu...

zobacz więcej

Aby uniknąć kryzysu demograficznego, w 2016 r. Chiny złagodziły swoją politykę kontroli urodzeń (znaną jako „polityka jednego dziecka”), zezwalając wszystkim parom na posiadanie dwojga dzieci. Nie przyniosło to jednak pożądanego efektu – zauważa agencja AFP.

Według państwowego urzędu statystycznego wskaźnik urodzeń w 2019 r. wynosił zaledwie 10,48 urodzeń na 1000 mieszkańców.

Liczba urodzeń w ChRL spada od trzech lat z rzędu. W sumie w 2019 r. urodziło się tam 14,65 mln dzieci, w 2018 r. - 15,23 mln, a rok wcześniej – 17,23 mln.

Rosja się wyludnia. Najwyższy ubytek naturalny od 11 lat

Ubytek ludności w Rosji pod koniec tego roku osiągnie najwyższy poziom od 11 lat – podał portal RBK, powołując się na dane urzędu statystycznego...

zobacz więcej

Nadal jednak całkowita liczba ludności Chin przekroczyła w zeszłym roku po raz pierwszy 1,4 mld ludzi, co oznacza roczny wzrost o 4,67 mln osób.

W zeszłym roku w Chinach żyło 896,4 mln osób w wieku od 16 do 59 lat, czyli w wieku produkcyjnym; ich odsetek zmniejszył się o 0,10 proc. i jest to już ósmy rok spadkowy z rzędu.

Eksperci apelują do władz o całkowite zniesienie kontroli urodzeń, aby przeciwdziałać temu zjawisku; jednak rosnące koszty utrzymania zniechęcają wielu Chińczyków do posiadania większej liczby dzieci.

źródło:

Zobacz więcej