RAPORT

Pogarda

Premier Ukrainy podał się do dymisji

Podanie o dymisję złożył na ręce prezydenta Zełenskiego (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)
Podanie o dymisję złożył na ręce prezydenta Zełenskiego (fot. Pavlo Gonchar/SOPA Images/LightRocket via Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Premier Ukrainy Ołeksij Honczaruk złożył na ręce prezydenta Wołodymyra Zełenskiego podanie o dymisję. Szef rządu poinformował o tym w piątek na Facebooku. Dokument dotarł już do biura prezydenckiego – podały służby Zełenskiego.

Ukraińska policja bada, czy była ambasador USA w Kijowie była śledzona

Ukraińska policja wszczęła w czwartek postępowanie w sprawie możliwego śledzenia byłej ambasador USA w Kijowie Marie Yovanovitch. Ambasador, która...

zobacz więcej

Honczaruk był szefem rządu od sierpnia 2019 r.

W czwartek w internecie opublikowano nagrania audio, na których osoba o głosie podobnym do premiera mówi o „prymitywnym” wyobrażeniu Zełenskiego o gospodarce, a sam siebie nazywa „profanem” w ekonomii.

Nagrania miały zostać zarejestrowane 16 grudnia podczas narady szefa rządu m.in. z minister finansów Oksaną Markarową, wiceprezesem Narodowego Banku Ukrainy Kateryną Rożkową i zastępczynią szefa biura prezydenta Julią Kowaliw. Według źródeł agencji Interfax-Ukraina to kompilacja zapisów dwóch spotkań, które odbyły się w siedzibie rady ministrów w Kijowie w grudniu. Szefowa biura prezydenta oświadczyła, że to nie jej głos został na nich utrwalony.

W oświadczeniu szef ukraińskiego rządu nie wskazał bezpośredniej przyczyny swojej rezygnacji, napisał jednak, że w ostatnim czasie pojawiły się wyjęte z kontekstu i zmontowane nagrania fragmentów spotkań rady ministrów. Jak wskazał, miało z nich wynikać, że on i jego zespół „nie szanują prezydenta, który jest ich politycznym przywódcą”.

„Przyszedłem na stanowisko (premiera), by realizować program prezydenta. Jest on dla mnie wzorcem otwartości i przejrzystości. Jednak by usunąć wszelkie wątpliwości na temat naszego szacunku i zaufania wobec prezydenta, napisałem podanie o dymisję i przekazałem je prezydentowi z prawem wniesienia do parlamentu” – ogłosił Honczaruk.

Ukraina prosi Iran o czarne skrzynki zestrzelonego boeinga

Prokuratura generalna i Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) zwróciły się do władz Iranu o przekazanie czarnych skrzynek ukraińskiego samolotu,...

zobacz więcej

Polityk napisał, że w ciągu ostatnich czterech miesięcy zespół prezydenta Ukrainy ciężko pracował nad zmianami w kraju i w tym krótkim czasie udało mu się wprowadzić wiele reform. Wśród nich wymienił m. in. przygotowanie infrastruktury gazowej do przejścia na europejskie standardy, co pozwoliło podpisać nową umowę tranzytową na surowiec i tym samym obniżyć ceny na gaz dla mieszkańców. Wskazywał także na postępy w rozwoju sieci drogowej, szkół i stadionów.

Temat nagrań omawiany był na posiedzeniu frakcji parlamentarnej partii prezydenckiej Sługa Narodu. Zastępca szefa frakcji Ołeksandr Kornijenko poinformował po nim, że nie ma podstaw do usunięcia premiera Honczaruka ze stanowiska.

35-letni Honczaruk został zatwierdzony na premiera 29 sierpnia. To najmłodszy szef rządu w niepodległej Ukrainie. Jest doktorem filozofii prawa, absolwentem Narodowej Akademii Zarządzania Państwem przy prezydencie Ukrainy. Po studiach pracował w firmach prawniczych oraz doradzał m.in. wicepremierowi ds. rozwoju gospodarczego i handlu.

W maju 2019 r. Honczaruk został mianowany na stanowisko wiceszefa administracji prezydenckiej, która następnie zmieniła nazwę na biuro prezydenta. Odpowiadał w nim za rozwój gospodarczy i reformy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej