RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Armia rekrutuje psy do służby w Wojskach Obrony Terytorialnej

Aktualnie w wojsku służy ok. 200 psów (fot. arch. PAP/Tomasz Gzell)

Labradory, owczarki niemieckie, setery czy teriery będą wkrótce służyły w Wojskach Obrony Terytorialnej — informuje „Rzeczpospolita”. W sumie „powołania” będą mogli otrzymać przedstawiciele 25 ras.

Psy i konie po służbie nie będą już zabijane

Kongres stanu Teksas zdecydował, że psy i konie policyjne kończące służbę, nie będą już zabijane. Do tej pory prawo stanowe wymagało, by zwierzę,...

zobacz więcej

Minister obrony Mariusz Błaszczak wydał decyzję, na podstawie której żołnierze będą mogli korzystać z psów służbowych w czasie akcji ratowniczych. Dotychczas w Siłach Zbrojnych nie było takich psów. Dodano, że mają one służyć do „lokalizacji osób zaginionych np. w terenach trudno dostępnych”, czyli będą wykorzystywane w akcjach poszukiwawczych. Chociaż wojsko przyznaje, że równie dobrze w czasie wojny do tropienia np. dywersantów.

Pierwsze takie zespoły prawdopodobnie zostaną sformowane przez WOT. Jednostki mają już ponoć prowadzić pilotażowo szkolenie pierwszej Grupy Poszukiwawczo-Ratowniczej K9WOT w 13. Brygadzie Śląskie OT, a uczestniczyć ma w nim kilkunastu żołnierzy. „Wojsko szkoli nie tylko przewodnika z psem, ale także nawigatora, który ma m.in. wytyczyć trasę tak, aby przeczesać cały rejon i utrzymywać łączność ze sztabem akcji” – pisze dziennik.

Według „Rz” w WOT będzie mogło służyć aż 25 ras – od labradorów po owczarki niemieckie, setery czy teriery.

Gazeta podała, że teraz w wojsku służy ok. 200 psów. „Wykorzystywane są one m.in. przez Żandarmerię Wojskową, saperów oraz wojska specjalne. Wojskowe ośrodki kynologiczne wyszkoliły m.in. psy patrolowo-obronne, które mają być wykorzystywane do pilnowania amerykańskiej bazy rakietowej w Redzikowie, są też psy do wykrywania materiałów wybuchowych i broni, narkotyków (dla Żandarmerii Wojskowej) i psy bojowe wykorzystywane przez wojska specjalne (mogą zostać wykorzystane np. przy odbijaniu zakładników)” – czytamy.

Od dwóch lat przepisy pozwalają też na wykorzystywanie psów przez funkcjonariuszy Służby Kontrwywiadu Wojskowego.

źródło:

Zobacz więcej