Raport

Epidemia koronawirusa

Z dnia na dzień biją rekordy. Zatrzymano samochód z licznikiem „przekręconym” o milion

35-latek kierujący mercedesem tłumaczył, że to pojazd służbowy (fot. Shutterstock/penton)

Krakowscy policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego dostawczym mercedesem sprinterem. Powodem było niesprawne oświetlenie pojazdu. Prawdziwym odkryciem okazało się jednak wskazanie drogomierza. Różnica między rzeczywistym przebiegiem licznika a stanem odnotowanym w Centralnej Ewidencji Pojazdów wynosiła ponad milion kilometrów. To nowy rekord.

Policjanci drogówki nie wierzyli własnym oczom. Licznik cofnięty o 600 tys. km

Policjanci z łowickiej drogówki zatrzymali do kontroli drogowej ciężarówkę, której stan licznika nie zgadzał się o ponad 600 tys. km. Za zmianę...

zobacz więcej

Stan licznika tak diametralnie zmienił się w ciągu zaledwie miesiąca. W grudniu 2019 r. podczas przeglądu technicznego na stacji diagnostycznej stan licznika wynosił 2 008 533 km, teraz wskazuje 993 892 km.

35-latek kierujący mercedesem tłumaczył, że to pojazd służbowy, a z informacji od jego szefa wynikało, że w samochodzie był wymieniany drogomierz. Zweryfikują to policjanci.

Funkcjonariusze przypominają, że od początku roku wymiana licznika musi być odpowiednio udokumentowana, a przeprowadzić ją można jedynie w pewnych z góry określonych przypadkach. Za zmianę wskazania drogomierza lub ingerencję w prawidłowość jego pomiaru, grozi kara pozbawienia wolności od trzech miesięcy do pięciu lat.

Tylko w ciągu tego miesiąca krakowscy policjanci ujawnili dziewięć przypadków cofania licznika.

Jeszcze kilka dni temu niechlubny rekord należał do kierowcy ciężarówki marki Scania, której stan licznika nie zgadzał się o ponad 600 tys. km.

Zgodnie z nowelizacją ustawy Prawo o ruchu drogowym od 1 stycznia 2020 r. obowiązują nowe zasady kontroli drogowych. Obecnie policjanci mają obowiązek sprawdzać i spisywać stan licznika, a odczytane wskazania drogomierza przesłać do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

źródło:
Zobacz więcej