RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Rzecznik rządu: Rezolucja PE to polityczne uderzenie w Polskę

„Wiemy doskonale, że ocena praworządności ma charakter bardzo subiektywny” (fot. PAP/EPA/PATRICK SEEGER)

Władze w Warszawie odbierają rezolucję Parlamentu Europejskiego w sprawie praworządności w Polsce jako działanie polityczne, wymierzone w nasz kraj – powiedział rzecznik rządu Piotr Müller. – Szkoda, że uczestniczą w nim posłowie do PE z Polski – stwierdził na antenie Polskiego Radia.

„Apelujemy do Komisji o wykorzystanie w pełni narzędzi...”. Publikujemy treść rezolucji PE

„Parlament Europejski apeluje do Komisji o wykorzystanie w pełni dostępnych narzędzi, w szczególności przyspieszonych postępowań w sprawie...

zobacz więcej

Rzecznik rządu odniósł się w ten sposób do rezolucji PE, w którym napisano, że sytuacja w Polsce pogorszyła się od czasu uruchomienia procedury artykułu siódmego.

– Jestem zaniepokojony tym, że z taką radością niektórzy wręcz posłowie do Parlamentu Europejskiego próbują stworzyć mechanizm, który będzie mechanizmem politycznego uderzenia w Polskę. Wiemy doskonale, że ocena praworządności ma charakter bardzo subiektywny – powiedział Müller.

W rezolucji zawarto wezwanie do stworzenia mechanizmu corocznej, międzyinstytucjonalnej kontroli stanu rządów prawa we wszystkich państwach członkowskich. Przywołano też wcześniejszą rezolucję, w której mowa o możliwym powiązaniu dofinansowania unijnego z oceną praworządności w krajach europejskich.

Według Platformy Obywatelskiej to „ważny głos w obronie niezależności sądów”; Prawo i Sprawiedliwość mówi z kolei o „politycznym zagraniu”, które dąży do ograniczenia niezależności państw członkowskich.

źródło:
Zobacz więcej