RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

W ramach programu Rodzina 500 Plus do rodzin trafiło niemal 100 mld zł

Minister rodziny deklaruje, że na ten moment rząd nie planuje zmian w programie (fot. arch. PAP/Darek Delmanowicz)

Od początku funkcjonowania programu „Rodzina 500 Plus” do rodzin trafiło w sumie ponad 92 mld zł; to wsparcie dla 6,4 mln dzieci – powiedziała minister rodziny Marlena Maląg. Jej zdaniem program jest optymalny i teraz rząd nie planuje go zmieniać.

„Nasze dzieci dożyją czasu, kiedy prawdopodobnie w Polsce będzie nas 21 mln”

Nasze dzieci, te przedszkolne, dożyją czasu, kiedy prawdopodobnie w Polsce będzie nas 21 mln. I to jest wariant optymistyczny – powiedziała w...

zobacz więcej

Minister rodziny podkreśliła, że wsparcie rodzin zawsze było priorytetem rządu Zjednoczonej Prawicy. Fundamentem tego wsparcia jest realizowany od kwietnia 2016 r. program 500 Plus. Od lipca działa on w rozszerzonej formule – świadczenie przysługuje wszystkim dzieciom do 18 lat, bez względu na dochód osiągany przez rodzinę.

– Początek roku to zawsze czas podsumowań. Jeżeli popatrzymy na program Rodzina 500 Plus, to od początku jego funkcjonowania do końca listopada 2019 r. do rodzin trafiło ponad 92 mld zł. To wsparcie dla 6,4 mln dzieci – powiedziała szefowa MRPiPS.

Wskazała, że w budżecie państwa na 2020 r. na program 500 Plus zarezerwowano ok. 40 mld zł.

– Świadczenia są na bieżąco wypłacane. Program przyczynił się do znacznej poprawy sytuacji materialnej rodzin. Ale nasza polityka prorodzinna sprzyja nie tylko rodzinom, jest także kołem zamachowym polskiej gospodarki – podkreśliła Maląg.

Jak dodała, z perspektywy czasu można ocenić, że program osiągnął swoje cele.

– Rodziny wiedzą, na co przeznaczać pieniądze z programu. Stereotyp, że Polacy w niewłaściwy sposób wydają te środki nie znajduje potwierdzenia w faktach. Zamiana świadczeń pieniężnych na pomoc rzeczową jest mikroskopijna. To jest śladowa skala problemu, która nie ma wpływu na zmianę podejścia do wypłaty tego świadczenia – powiedziała minister.

Słowa Tuska przypomniały o zmianach stanowiska PO w sprawie 500 Plus

Nie, nie żałuję, że nie wprowadziłem 500 Plus. Trzeba mądrzej wydawać pieniądze – powiedział w niedzielę Donald Tusk. Gdy był premierem i w 2014 r....

zobacz więcej

Podkreśliła, że program w obecnym kształcie jest optymalny i rząd nie planuje go zmieniać.

– Celem w dalszym ciągu jest inwestycja w rodzinę, ale musimy także skupić się na polityce demograficznej. Wielokrotnie wskazywaliśmy, że jesteśmy w tzw. pułapce demograficznej, dlatego musimy zbadać, jakie czynniki powinny być uwzględnione w propozycjach dla społeczeństwa, by rodziny częściej decydowały się na dzieci – powiedziała Maląg.

– Tworzymy strategię demograficzną i liczymy, że ten materiał, który zostanie wypracowany wspólnie z Radą Rodziny, pozwoli obrać odpowiednie kierunki pracy rządu i wsparcia dla rodzin – dodała szefowa MRPiPS.

źródło:

Zobacz więcej