RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Tatuaż z niższą stawką VAT 

Skarbówka zastrzega jednak, że nie każdy tatuaż spełnia wymogi (fot. Shutterstock/UfaBizPhoto)
Skarbówka zastrzega jednak, że nie każdy tatuaż spełnia wymogi (fot. Shutterstock/UfaBizPhoto)

Najnowsze

Popularne

Przedsiębiorca wykonujący indywidualne i niepowtarzalne dzieło ma prawo do podatkowej preferencji – poinformowała piątkowa „Rzeczpospolita”. Dodała, że jeśli tatuaż jest utworem w świetle przepisów prawa autorskiego, jego wykonawca naliczy klientowi tylko 8 proc. VAT.

Tatuaże ryzykowne w Afganistanie. Mogą grozić śmiercią

Afganka Suraja Szahidi, właścicielka studia tatuażu w Kabulu, prowadzi samodzielnie działalność od półtora roku. Jej praca to ogromne ryzyko, bo...

zobacz więcej

Jak napisała gazeta, inaczej będzie, jeśli to jedynie powielenie już istniejącego i ogólnodostępnego wzoru. Wtedy podatek wynosi 23 proc. Tak wynika z interpretacji dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Dodano, że podstawą do przyjęcia obniżonej stawki podatku w tej sytuacji jest załącznik nr 3 do ustawy o VAT. „Są tam wymienione usługi twórców i artystów wykonawców w rozumieniu przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, wynagradzane w formie honorariów za przekazanie lub udzielenie licencji do praw autorskich lub praw do artystycznego wykonania, bez względu na symbol PKWiU” – informuje dziennik.

„Rz” podkreśla, że skarbówka zastrzegła jednak, że nie każdy tatuaż spełnia przesłanki utworu.

„Może to być przecież zwykła kopia istniejącego już, ogólnodostępnego wzoru, np. obrazu czy zdjęcia. Jego wykonanie sprowadza się wtedy zwykle do mechanicznego odwzorowania szablonu na ciele klienta, czyli pozbawione jest twórczego i indywidualnego charakteru. W takiej sytuacji niższa stawka VAT nie przysługuje” – napisano.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej